W tym roku Jury 43. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej SHANTIES 2024
w Krakowie obradowało w składzie: Anna Łaszewska, Agnieszka Maciejewska, Piotr Zadrożny, Wawrzyniec Szwaja, Arek Wlizło oraz organizatorzy.
Po wysłuchaniu występu wszystkich wykonawców i po długiej naradzie postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
- Nagrodę GRAND PRIX Festiwalu Shanties 2024 otrzymuje zespół „Sąsiedzi”, którzy z roku na rok udowadniają, że to, co wydawało się być perfekcyjne, może być jeszcze lepsze.
- Nagrodę Organizatora Festiwalu Shanties 2024 im. Stana Hugilla za wierność szancie klasycznej otrzymuje zespół „Shanty Roots”, którzy są najlepszym dowodem na to, że także na scenie szantowej „genu nie wydłubiesz”.
- „Ty jednym słowem zmienisz tę burzową pogodę”. Nagrodę im. Moniki Szwai za najlepszy tekst piosenki premierowej otrzymuje Paweł Hutny. Autor trzech premierowych piosenek tegorocznego festiwalu i współautor wraz z Elżbietą Stołowską tekstu piosenki „Matki płacz” dla zespołu Flash Creep, którego występ Jury pragnie również zauważyć.
Rozstrzygnięcie tej kategorii było w tym roku niezwykle trudne, ponieważ na krakowskiej scenie pojawiło się wyjątkowo dużo bardzo dobrych tekstów. Dlatego Jury z radością postanowiło wyróżnić też Witolda Zamojskiego za słowa piosenki „Oddajcie mi moje morze” oraz Jakuba Paluszkiewicza za tekst zatytułowany „Latarnik”. - Nagrodę im. Jerzego Porębskiego za wybitną osobowość sceniczną otrzymuje Jacek Jakubowski – „Master and commander” spinający swomi umiejętnościami muzycznymi tak wiele.
- Nagrodę im. Jerzego Fijki „Galion 2024” dla kobiety na scenie festiwalu Shanties 2024 otrzymuje Anna Dębicka, której kreacja sceniczna wywołuje w widzach niezwykle pozytywne emocje.
Jury pragnie wyróżnić:
- Cezarego „Czarka” Rogalskiego, który z podniesionym czołem i rozwianym włosem zwycięsko zmierzył się z wyzwaniem wsparcia składu zespołu „Słodki Całus od Buby”.
- Łukasza Wiśniewskiego grającego na harmonijkach ustnych w zespole Waldek Mieczkowski Band, których brzmienia nie powstydziliby się nawet Sting czy Steve Wonder.
- Nagrodę specjalną – zaproszenie na tournee po USA i Kanadzie ufundowaną przez amerykańsko-kanadyjskich żeglarzy polonijnych – Polish Yacht Clubu z Chicago, Polsko-Kanadyjskiego Yacht Clubu „Zawisza Czarny” w Hamilton dla wybitnego wykonawcy Shanties 2024 otrzymuje zespół The Nierobbers.
Jury pragnie podkreślić wysoki poziom tegorocznego festiwalu zarówno w sferze artystycznej, jak i organizacyjnej. Wykonawcy uwolnili kreację nie tylko muzyczną, co przejawiało się w niebanalnych składach i aranżacjach, ale również sceniczną, czego najlepszym dowodem była pieczołowitość kostiumowa (co się nie dośpiewa, to się „dowygląda”) zespołu Klang.
Coraz częściej dowiadujemy się, że świat szant jest różnorodny i niezwykle urozmaicony. Jest tu miejsce zarówno dla sekstetu smyczkowego, tańca towarzyskiego, disco polo jak i kapeli góralskiej. Cytując klasyka, „niech każdy sobie żegluje jak lubi”, a organizatorów zobowiązujemy, żeby ten „Kubryk Rozmaitości” mógł nadal się rozwijać.