Pomysł narodził się w Pszczynie. Płyta, to składanka, zatytułowana „Pszczyńska Folk reGeneracja”. Artyści i zespoły, które wzięły udział w nagraniach to grupy reprezentujące różne nurty muzyczne występujące w Pszczynie, od ciężkiego rocka czy folkmetalu, po bluesa czy rozrywkę. Pomysłodawcą, project managerem i współwydawcą jest Szymon „Simon” Szczepańczyk z zespołu Szantana. Innymi muzykami z naszego, żeglarskiego podwórka, którzy wzięli udział w nagraniu tej płyty byli zespół North Cape oraz muzycy, legendy polskiej szanty, grupy Tonam & Synowie, którzy dziś w zmienionym składzie i z zupełnie innym, rozrywkowym repertuarem, działają jako Avocado.
- Pszczyna to małe miasto o wielkim potencjale muzycznym. Pomysł takiej płyty chodził mi po głowie od paru lat. Udało się namówić miejscowych muzyków i zespoły grające różne style muzyczne od szant i bluesa po metal do nagrania po jednym ludowym utworze z naszego regionu. Zespoły zaproponowały swoje aranżacje, nie ingerowaliśmy w wykonanie. Płyta jest bodajże jedynym takim projektem w Polsce, gdzie tak liczna grupa muzyków z danego miasta nagrała utwory ludowe z jego okolic - mówił z dumą Szymon Szczepańczyk w wypowiedzi dla portalu Folk24.pl.
Na składance znalazło się 13 utworów. Szantana wzięła na tapetę dwa: „Przy pięciu stoła” i „Kowol”, podobnie North Cape: „Listeczku dębowy” i „Ten moiczek”, Avocado - pod wodzą Michała Czernka, dziś dyrektora Pszczyńskiego Domu Kultury - jeden: „Nasza koza beczy”. Wszystkie to ludowe pieśni z Ziemi Pszczyńskiej.
Płyta będzie dostępna za chwilę w naszym folkowym sklepie a dla czytelników Szanty24.pl w przyszłym tygodniu będziemy mieli konkurs, w którym będzie można wygrać kilka egzemplarzy. Śledźcie nasze newslettery, tam go zapowiemy.