Pieśni kubryku i nie tylko

34 Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Kubryk”
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 4 maja 2018
Jerzy Rogacki Fot. Kamil Piotrowski
Takich festiwali coraz mniej na polskiej mapie imprez tradycyjnych, a i sam „Kubryk” w ostatnich latach zaskakiwał zmianami, bo i ten festiwal, by przetrwać musi się nieco zmieniać. Nadal jednak tradycyjna muzyka morza jest tu przepustką na scenę, i nadal chętnie przyjeżdżają tu słuchacze, którym do słowa „szanta” nie trzeba dodawać przymiotnika „tradycyjna”.

Tradycyjnie, w połowie maja miłośnicy dawnych pieśni morza oraz muzyki folkowej, kojarzonej z dawnymi żaglowcami zjadą do Łodzi, na Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Kubryk”. Festiwal nadal przyciąga czołówkę polskich wykonawców mających w repertuarach przede wszystkim szanty czy ogólnie folk morski (pieśni pracy, pieśni wielorybnicze, ballady morskie, piosenki kubryku i tradycyjne melodie ludowe - głównie z Irlandii i Bretanii, ale także z Anglii czy Ameryki).

Gospodarzem festiwalu jest wielce zasłużona dla promowania w Polsce tego rodzaju muzyki - grupa Cztery Refy. Od lat stałymi gośćmi „Kubryku” są też zespoły Flash Creep oraz North Wind, które niejako wyrosły z Refów, obierając jednak nieco inną muzyczną drogę, niż macierzysta formacja.

W tym roku na scenie pojawią się też zespoły: Perły i Łotry - m.in. laureaci nagrody im. Stana Hugilla - za wierność szancie klasycznej, Gumowe Szekle - grupa, która po latach milczenia znów wraca na scenę, z folkowym repertuarem, Sąsiedzi - także regularnie już odwiedzający festiwal, reprezentujący bardziej współczesne podejście do tradycyjnego repertuaru, tym razem zamiast zagranicznego gościa przywiozą do Łodzi nową płytę, Old Marinners - świeża krew morskiego i folkowego muzykowania i wreszcie  Andrzej Korycki i Dominika Żukowska - jak sami o sobie mówią - przedstawiciele luźniejszej, kubrykowej strony morskiego i żeglarskiego śpiewania.

Festiwal, tak jak rok wcześniej, rozpoczną koncerty w dwóch pubach - równolegle, by w sobotę przenieść się na dwa koncerty do ŁDK.

Jedna premiera, dwa dni morskich klimatów (18-19 maja), trzy lokalizacje (pub Keja, pub Stara Szkutnia, Łódzki Dom Kultury) cztery koncerty, siedmiu wykonawców - nie będziecie się nudzić!

Festiwal poprowadzą do spółki: od początku związany z imprezą Andrzej Śmigielski oraz wspierająca go młoda krew szantowej konferansjerki - Maciek Jędrzejko. Kierownictwo artystyczne pozostało w rękach Jerzego Rogackiego i Przemysława Hachorkiewicza. Organizatorami 34 edycji „Kubryku” są: Łódzki Dom Kultury, Oficyna JOTER-MUSIC. Współorganizują: Stara Szkutnia, Keja Pub.

Szczegóły programowe jak zawsze dostępne w naszym dziale „koncerty”. Bilety na joter.pl

 

34 Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Kubryk”, 18-19.05.2018, Łódź
Serwis Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: