Pieśni kubryku i nie tylko

34 Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Kubryk”
Wieści Kamil Piotrowski 4 maja 2018
Jerzy Rogacki Fot. Kamil Piotrowski
Takich festiwali coraz mniej na polskiej mapie imprez tradycyjnych, a i sam „Kubryk” w ostatnich latach zaskakiwał zmianami, bo i ten festiwal, by przetrwać musi się nieco zmieniać. Nadal jednak tradycyjna muzyka morza jest tu przepustką na scenę, i nadal chętnie przyjeżdżają tu słuchacze, którym do słowa „szanta” nie trzeba dodawać przymiotnika „tradycyjna”.

Tradycyjnie, w połowie maja miłośnicy dawnych pieśni morza oraz muzyki folkowej, kojarzonej z dawnymi żaglowcami zjadą do Łodzi, na Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Kubryk”. Festiwal nadal przyciąga czołówkę polskich wykonawców mających w repertuarach przede wszystkim szanty czy ogólnie folk morski (pieśni pracy, pieśni wielorybnicze, ballady morskie, piosenki kubryku i tradycyjne melodie ludowe - głównie z Irlandii i Bretanii, ale także z Anglii czy Ameryki).

Gospodarzem festiwalu jest wielce zasłużona dla promowania w Polsce tego rodzaju muzyki - grupa Cztery Refy. Od lat stałymi gośćmi „Kubryku” są też zespoły Flash Creep oraz North Wind, które niejako wyrosły z Refów, obierając jednak nieco inną muzyczną drogę, niż macierzysta formacja.

W tym roku na scenie pojawią się też zespoły: Perły i Łotry - m.in. laureaci nagrody im. Stana Hugilla - za wierność szancie klasycznej, Gumowe Szekle - grupa, która po latach milczenia znów wraca na scenę, z folkowym repertuarem, Sąsiedzi - także regularnie już odwiedzający festiwal, reprezentujący bardziej współczesne podejście do tradycyjnego repertuaru, tym razem zamiast zagranicznego gościa przywiozą do Łodzi nową płytę, Old Marinners - świeża krew morskiego i folkowego muzykowania i wreszcie  Andrzej Korycki i Dominika Żukowska - jak sami o sobie mówią - przedstawiciele luźniejszej, kubrykowej strony morskiego i żeglarskiego śpiewania.

Festiwal, tak jak rok wcześniej, rozpoczną koncerty w dwóch pubach - równolegle, by w sobotę przenieść się na dwa koncerty do ŁDK.

Jedna premiera, dwa dni morskich klimatów (18-19 maja), trzy lokalizacje (pub Keja, pub Stara Szkutnia, Łódzki Dom Kultury) cztery koncerty, siedmiu wykonawców - nie będziecie się nudzić!

Festiwal poprowadzą do spółki: od początku związany z imprezą Andrzej Śmigielski oraz wspierająca go młoda krew szantowej konferansjerki - Maciek Jędrzejko. Kierownictwo artystyczne pozostało w rękach Jerzego Rogackiego i Przemysława Hachorkiewicza. Organizatorami 34 edycji „Kubryku” są: Łódzki Dom Kultury, Oficyna JOTER-MUSIC. Współorganizują: Stara Szkutnia, Keja Pub.

Szczegóły programowe jak zawsze dostępne w naszym dziale „koncerty”. Bilety na joter.pl

 

34 Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Kubryk”, 18-19.05.2018, Łódź
Serwis Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Twoje konto

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: