Nie tylko EKT

YAPA zaprasza do konkursu
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 6 lutego 2013
oJ taM Fot. Kamil Piotrowski

Łódź z samej nazwy już kojarzy się z wodą, lubią tu żeglarzy. Tu wszak działa jedna z największych legend polskiej sceny folku morskiego - zespół Cztery Refy. W maju organizują dla prawdziwych szantymenów festiwal Kubryk. Jednak nie trzeba czekać aż do wiosny, by odwiedzić miasto z łódką w herbie. Okazję taką daje też jeden z najbardziej kultowych festiwali turystycznych w Polsce.

Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA to nie tylko cztery koncerty znanych gwiazd piosenki turystycznej i poezji śpiewanej. To przede wszystkim konkurs młodych, nieznanych dotąd zespołów. Wyzwanie stawiane przed tymi, którzy chcą pójść w ślady zespołów Mietek Folk, EKT Gdynia, oJ taM czy Pod Wiatr.

Dawno temu, w początkach festiwalu, zespoły piosenki żeglarskiej często gościły w programie koncertów. Później, gdy żeglarze zaczęli organizować własne festiwale, na YAPIE pozostali ci, którzy w repertuarach mieli zarówno piosenkę żeglarską jak i turystyczną - Mietek Folk czy EKT Gdynia. Co jakiś czas, reprezentant żeglarzy pojawia się też w konkursie. Ostatnimi laty byli to m.in. Indygo, Pod Wiatr, oJ taM (na zdjęciu powyżej). Ta ostatnia grupa w 2011 roku zdobyła nawet 3 miejsce oraz Nagrodę Publiczności (sic!).

Z kolei bardzo aktywny ostatnio na polu piosenki żeglarskiej (i folku) jest zespół Pod Wiatr. Rok temu, na wspomnianej YAPIE, zdobyli drugie miejsce. Odwiedzili też kilka innych festiwali, wracając także z nagrodami.

Właśnie trwa nabór zgłoszeń do udziału w konkursie tegorocznej edycji YAPY. To znów okazja dla młodych wykonawców piosenki żeglarskiej do poszerzania horyzontów, odkrywania nowych lądów, zdobywania nowych fanów.

- Ale należy pamiętać, że wiele zależy od jakości zgłaszanego nagrania, które może zepsuć nawet świetny utwór. Na zeszłorocznej Yapie komisja konkursowa zmuszona była odrzucić niemal połowę zgłoszeń i to nie z uwagi na niski poziom, lecz na czas jakim dysponujemy na koncertach - mówi Mateusz Starzak, członek komisji konkursowej. Przepis na sukces jest więc bardzo prosty: porywający publiczność utwór i dobra jakość nagrania.

Na konkurs można zgłaszać się do 28 lutego logując się lub pobierając formularz zgłoszeniowy ze strony www.yapa.art.pl i wysyłając go na zgloszenia@yapa.art.pl.

Lubią tu śpiewających żeglarzy więc śmiało, kurs na Łódź! 38 edycja OSPPT YAPA odbędzie się w dn. 8-10.03.2013, na Politechnice Łódzkiej. A tak prezentował się nasz rodzynek na YAPIE w 2011 roku, gdy zwrócił uwagę yapowego jury i podbił serca łódzkiej publiczności:

Komentarze

dodaj własny komentarz
 • Gość 22 lutego 2013, 14:12
  Oczywiście - naszym żeglarskim zespołem, aktywnie działającym też na scenie turystycznej jest grupa Pod Wiatr z Ostrowca Świętokrzyskiego - ostatnio bardzo aktywnie, zaliczyli kilka ważnych festiwali w ub.r. (m.in. II miejsce na YAPIE). Zwracam honor i przepraszam za to pominięcie - do artykułu dopisane.
  O działaniach Pod Wiatrów na turystycznej wenie już niedługo, bo będzie ciekawa okazja!
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
 • Gość 22 lutego 2013, 19:16
  Słyszałem kilka tych nowych turystycznych piosenek zespołu Pod Wiatr na żywo i mają klimat. Muzycznie sięgają do korzeni z solidną warstwa tekstową, więc trzeba czekać na zmaterializowanie kolejnego wydawnictwa :)
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
 • Gość 22 lutego 2013, 20:28
  hihi... właściwie to nie sposób wymienić wszystkich w krótkim tekście... ;-) ale skoro sobie przypominamy to PnD w 2000 też coś tam na Yapie wywalczył ;-P

  ale tak serio to z chęcią Pod Wiatr w tym repertuarze posłucham ;-)
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
 • Gość 22 lutego 2013, 23:02
  Aaaa to prawda, nawet Refpatent zaczynał ponoć na YAPIE ;)))

  Podejrzewałem PnD ale głowy bym nie dał a tu proszę Poszedłem na Dziób na Pojechalim na YAPĘ ;)

  Wiecie, tak naprawdę przecież, granica pomiędzy piosenką żeglarską a turystyczną to tylko... treść piosenki ;)
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
  • Gość 22 lutego 2013, 23:45
   Kamil Piotrowski:
   (...)
   Podejrzewałem PnD ale głowy bym nie dał a tu proszę Poszedłem na Dziób na Pojechalim na YAPĘ ;) (...)


   i nawet coś tam wywalczylim ;-)

   Kamil Piotrowski:

   Wiecie, tak naprawdę przecież, granica pomiędzy piosenką żeglarską a turystyczną to tylko... treść piosenki ;)


   Ty nie wywołuj wilka z lasu, bo jedno Forum już umarło przez takie dyskusje ;-)
   Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
 • Gość 26 lutego 2013, 0:12
  Jeśli myślisz o tym forum co ja, to umarło z innego powodu... ;)
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
  • Gość 26 lutego 2013, 9:47
   Kamil Piotrowski:
   Jeśli myślisz o tym forum co ja, to umarło z innego powodu... ;)


   no to nie jest ważne - czujny być musisz ;-P
   Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
Zobacz więcej

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: