I znów szanty w Krakowie

42 Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties”
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 15 lutego 2023
Shanties 2020 w Krakowie Fot. Kamil Piotr Piotrowski
Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie jest dla sceny żeglarskiej tym, czym „YAPA” dla turystów, „Piknik Country” dla fanów country, „Mikołajki Folkowe” dla miłośników muzyki folkowej. Po prostu nie można na nim nie wystąpić, nie można na nim nie być. To w Krakowie spotyka się „środowisko”, tu też zespoły prezentują nowości repertuarowe i premiery płytowe.

W tym roku już 42 edycja przebiegać będzie w dn. 23-26 lutego, pod hasłem „Póki żagle białe” i licznych jubileuszy, a gościć będzie dziesięcioro solistek i solistów oraz dwadzieścia dwa zespoły, w tym dwa z zagranicy (Anglii i Norwegii). Organizatorzy – Fundacja Hals – oprócz bogatego programu koncertowego, przygotowali także kilka niespodzianek. Całość wydarzeń (poza koncertem inauguracyjnym) toczyć się będzie w Kinie Kijów i tawernie Stary Port. Dla bywalców nic nowego.

Urodziny, jubileusze, rocznice

Festiwal zaczyna się już tradycyjnie w czwartek koncertem ballad i poezji morskiej w Radiu Kraków. Bardzo kameralne wydarzenie, polecane tym, którzy lubią się zamyślić nad ogromem morza, podumać o losie marynarzy. Polecam też dlatego, że wystąpią na nim pieśńiarze rzadko widywani na innych scenach poza swoimi okolicami, a mowa o Waldemarze Mieczkowskim, Piotrze Zadrożnym czy zdobywającym dopiero scenę (powoli acz skutecznie) Romanie Tkaczyku. Po tym koncercie będzie już z górki, od piosenki żeglarskiej, po tradycyjny fok morski, w tym szanty.

Ile tych jubileuszy

Wydarzeniem tegorocznej edycji będą z pewnością koncerty jubileuszowo-wspomnieniowe. Swoje czterdziestolecia pracy artystycznej świętować będą: zespół Ryczące Dwudziestki (debiut na katowickim festiwalu „Tratwa” w 1983 r.), Andrzej Korycki (debiut na festiwalu Shanties w 1983), Henryk Czekała „Szkot” (debiut z Ryczącymi Dwudziestkami na katowickim festiwalu „Tratwa” w 1983 r.).

Ale to nie koniec jubileuszy. Trzydzieści pięć lat na scenie świętować będą muzycy grupy Mietek Folk. Ćwierćwiecze występów Dominika Żukowska. Będzie jeszcze parę niespodzianek i w piątek i w sobotę, wiem, ale żeby nie psuć efektu nie powiem.

Nowy śpiewnik

Ciekawie też w tym roku zapowiadają się koncerty dla dzieci (kto jeszcze nie miał okazji polecam gorąco!). Oto bowiem te wydarzenia koncentrować się będą na zaprezentowaniu wydanego ostatnio przez Fundację Hals, pierwszego w Polsce, śpiewnika z piosenkami żeglarskimi dla dzieci. Młoda widownia – jak podkreślają organizatorzy – jest ważnym uczestnikiem krakowskiego festiwalu, który trudno pominąć, a sam śpiewnik to quasi kompendium wieloletniej „twórczości dziecięcej” znanych z programów dla dzieci zespołów Zejman i Garkumpel oraz Klang... i paru innych.

Klasyka fanko i fanie

Sobota to przede wszystkim spotkanie na krakowskim rynku i wspólne śpiewanie szant wraz z Chórem Zawisza Czarny i wykonawcami festiwalu. To najmłodsza z shantiesowych „tradycji”, ale już mocno zakorzeniona w programie festiwalu.

Zwracam też uwagę na sobotni koncert nocny pt. „Terra Incognita”, który poprowadzą muzycy zespołu The Nierobbers, a w programie same tuzy polskiej piosenki żeglarskiej. Wykonawcy tym razem będą starali się odkryć zakamarki kobiecej duszy, co w marynistycznej twórczości się zdarza, ale nie za często. Jaka jest kobieca dusza, przynajmniej ta opiewana w marynarskich pieśniach przekonamy się być może w sobotę. Warto wybrać się na ten koncert także z innego powodu – pojawi się w jego programie

Ogólnopolski Szantowy Sekstet Skrzypcowy

Historia tego projektu narodziła się w 2022 roku z inicjatywy Krzysztofa Bobrowicza – dyrektora Festiwalu „Shanties”. Wtedy to, z okazji koncertu poświęconego pamięci Jerzego Porębskiego został powołany do życia kwartet skrzypcowy. Skomponowana dla niego przez Tadeusza Melona – wieloletniego skrzypka zespołu Zejman i Garkumpel – „Suita Jerzego Porębskiego” wywołała salwę braw zgromadzonej na festiwalu publiczności. Kwartet otrzymał również Nagrodę im. Jerzego Porębskiego za wybitną osobowość sceniczną, co stało się również uwieńczeniem 30-letniej obecności na scenie szantowej Tadeusza Melona. Tak ogromny potencjał muzyków nie mógł pozostać jednorazowym wydarzeniem, dlatego również w tym roku, w nieco poszerzonym składzie już jako sekstet, objawi nam kolejną muzyczną niespodziankę – połączenie tradycyjnych melodii morza z nowoczesnym brzmieniem smyczków. Tegoroczny skład smyczków stworzą: wspomniany
Tadeusz Melon oraz Anna Dębicka, Jolanta Gacka, Elżbieta Król, Izabela Puklewicz i Łukasz Zięba.

Ojciec i syn

Oczywiście nie może też w programie zabraknąć najbardziej tradycyjnego z koncertów – szanty „klasycznej”, który już od wielu lat odbywa się w niedzielne „samopołudnie”. W tym roku znów śmietanka wykonawców, którzy ukochali dawne pieśni morza, w tym pieśni pracy, czyli szanty, a mowa o zespołach: Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny, Sąsiedzi, Mechanicy Shanty, The Pioruners (ubiegłoroczni zdobywcy nagrody „za wierność szancie klasycznej”), Perły i Łotry, Marek Szurawski, Ryszard Muzaj, The Longest Johns. Sam koncert poświęcony będzie pamięci ostatniego z pracujących szantymenów XX w. – Stanowi Hugillowi. Za życia chodząca legenda morskiej Anglii i wyjątkowy Człowiek, który dzięki pasji, aktywności, wiedzy i walorom charakteru sięgnął pełni życia. I dla wielu nadal jest wzorem do naśladowania. Smaczku temu koncertowi doda fakt, że poprowadzą go m.in. Marek Szurawski i Filip Dąbrowski, czyli ojciec i syn.

No i niedzielny i finał

Który jednak nie będzie końcem festiwalu, a który – co z niemałą dumą piszę – poprowadzi mój kolega z zespołu Sąsiedzi – Marek „Wiklina” Wikliński, to już tradycyjnie wręczenie nagród, pożegnanie większości gości festiwalowych, podziękowania i podsumowania. Muzyczne też, m.in. Jan i Klan z Wrocławia zaprezentuje piosenki z nowego albumu, a angielski The Longest Johns (byli gośćmi festiwalu Shanties w 2020 roku) – tym razem mam nadzieję w pełnym składzie – zaprezentuje się aż w 45-minutowym recitalu. Polecam gorąco, bo to kawał świetnego śpiewania!

Na koniec

W koncertach festiwalowych pojawią się też laureaci tegorocznego Przeglądu konkursowego Shanties, a będą to: Zrefowani z Warszawy, którzy wystąpią w koncercie nocnym w piątek oraz mieli być Kapitan Thorn z Torunia, którzy niestety nie wystąpią w sobotę, w koncercie popołudniowym, gdyż ich skrzypek połamał się na nartach (dochodzi szybko do siebie – życzymy zdrowia!) i zespół odwołał przyjazd.

No i nie wolno nie wspomnieć o Wielkich Nieobecnych tegorocznej edycji – zespołach Atlantyda i Cztery Refy. Dla mnie (i z pewnością dla wielu) zaskoczenie. Zaskoczeniem jest też bardzo skąpa obecność w Krakowie jubilatów, Szan(t)ownych Ryczących Dwudziestek. RO20 tylko z jednym koncertem?! Toż to niesłychane.

Oczywiście szczegóły aktualnego programu znajdziecie na stronie festiwalu i tradycyjnie w naszym dziale „koncerty”: 42 Festiwal SHANTIES”

 

42 Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties”, 23-26.02.2023, Kraków
Serwis Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: