Dla Qni

Ruch wsparcia na rzecz Andrzeja Grzeli
Wieści Magdalena Borucka 9 kwietnia 2015
Andrzej Grzela Fot. Magdalena Emka Borucka
Gdy z festiwalu „Shanties” przyszła zatrważająca wieść o wylewie Andrzeja, zamarła w oczekiwaniu cała szantowa Polska. Śledziliśmy wszyscy jego losy, trzymaliśmy kciuki i modliliśmy się za niego. Nasze modły zostały wysłuchane. Andrzej powoli wraca do zdrowia, zaczyna reagować na świat zewnętrzny. Czeka go teraz długi czas rekonwalescencji, a nas ważny etap, realnej pomocy.

„Słuchajcie mnie...” śpiewał nie raz. Słuchamy. Teraz potrzebuje naszej pomocy. Andrzej Grzela, tak znany i lubiany przez nas Qńa, założyciel i lider Ryczących Dwudziestek, dochodzi powoli do zdrowia w krakowskim szpitalu.
Kiedy podczas finałowego koncertu tegorocznego festiwalu „Shanties” Qńa zasłabł na scenie, zgromadzeni w krakowskiej Rotundzie wstrzymali oddech. „Po wczorajszym wylewie, przebywa na OIOM-ie w krakowskim szpitalu - najbliższe godziny są decydujące” - przeczytaliśmy na oficjalnym Facebooku RO20. Dziś, niecałe 7 tygodni po tym wydarzeniu wierzymy, że już niedługo Andrzej opuści mury szpitala, by zacząć złożoną rehabilitację.

- Najważniejsze, że jego stan jest stabilny. Po etapie śpiączki farmakologicznej, dziś - choć jeszcze nie do końca świadomy - Andrzej reaguje drobnymi gestami, mrugnięciem powiekami czy uściśnięciem dłoni. To bardzo wiele, ale jeszcze więcej dopiero przed Nim. Chcemy, by trafił na specjalistyczną rehabilitację do ośrodka w Tarnowskich Górach - mówi Wojtek „Sęp” Dudziński, z którym ponad 30 lat temu stworzył dziś jeden z najlepszych zespołów polskiej sceny szantowej.

Przyjaciele zespołu i samego Andrzeja nie próżnują. Dziś wiemy, że potrzebne jest wsparcie finansowe na zakup leków, a w najbliższym czasie - na pokrycie kosztów rehabilitacji. Jak można pomóc?

Wciąż możliwe jest przekazanie 1% podatku dla Andrzeja, będącego obecnie podopiecznym Fundacji Avalon. Wystarczy wypełniając PIT-a, w rubryce „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” wpisać numer KRS 0000270809 i w informacjach uzupełniających (bardzo ważne!) wpisać nazwisko oraz numer członkowski nadany przez Fundację - Grzela, 4394.

Poniżej podajemy numery kont rachunków bankowych Fundacji, na które można przekazywać także darowizny: Fundacja Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym, Michała Kajki 80/82 lok.1, 04-620 Warszawa

 • Rachunek złotowy PLN: 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001
 • Rachunek walutowy EUR: IBAN: PL07 1600 1286 0003 0031 8642 6021
 • Rachunek walutowy USD: IBAN: PL77 1600 1286 0003 0031 8642 6022

Rachunki prowadzone przez: BNP Paribas Bank Polska SA. W tytule wpłaty proszę podać nazwisko i numer członkowski nadany przez Fundację - Grzela, 4394 (ten dopisek jest bardzo ważny!!).

Ale to nie wszystko. Odbywają się msze, połączone ze zbiórką pieniędzy dla Qńi - najbliższa zainicjowana przez przyjaciół ze sceny szantowej, zespół Perły i Łotry, odbędzie się 1 maja o 18:30 w kościele pw. św. Benedykta w Tychach.

- W imieniu Andrzeja, jego rodziny i swoim chcielibyśmy podziękować za bardzo szeroki odzew na informacje dotyczące stanu Andrzeja, pojawiające się na naszych stronach internetowych - słowa otuchy i wsparcie finansowe na zakup niezbędnych leków i pokrycie kosztów przyszłej rehabilitacji - mówi Sęp.

- Dziś już mogę powiedzieć, że wraz z kilkoma osobami założyliśmy Stowarzyszenie "Pomoc dla Qńi", by móc jeszcze lepiej odpowiadać na doraźne potrzeby. Szczegóły inicjatywy już niebawem - dodaje Wojtek.

Komentarze

dodaj własny komentarz
 • 1 z 1 osób uznało tę wypowiedź za pomocną
  Gość 16 kwietnia 2015, 12:26
  pierwsze koncerty:
  OPOLE - "Bardowie Kubryku dla Qni" - 9 maja
  szczegóły w naszym dziale "koncerty"
  Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
Zobacz więcej

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: