Anker zdobywcy Kross Szanty Festiwalu

Werdykt konkursu w Mikołajkach
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 3 sierpnia 2012
Anker Fot. Mateusz Klimek
Festiwal w Mikołajkach kultywuje bardzo dobre tradycje imprez żeglarskich organizując konkurs. Na pływającej scenie, między kejami, pierwszego dnia festiwalu spotkało się dziewięciu wykonawców, by poddać się ocenie jurorskiego gremium. Widzowie, co się rzadko na koncertach konkursowych zdarza, dopisali. Nagrody rozdane, czas na podsumowania.

Zmagania konkursowe „Kross Szanty Festiwalu” (tak, szanty też były w programie imprezy!), co może zaskoczyć, odbywały się przy licznie zgromadzonej publiczności. Zorganizowanie konkursu w porcie jachtowym, na pływającej scenie, tuż przed głównym deptakiem to strzał w dziesiątkę. Konkurs odbywał się pierwszego dnia a zgłosiło się do niego 9 wykonawców.

Jak powiedział nam Grzegorz „GooRoo” Tyszkiewicz, członek jury i dyrektor artystyczny festiwalu, poziom uczestników był nadwyraz wysoki i w tym roku dyskusje jurorskie trwały nieco dłużej. Ostatecznie Jury 24 edycji „Kross Szanty Festiwalu Mikołajki 2012”, w składzie:

Sylwia Szapiel – Wioska Żeglarska Mikołajki, Jarosław Puszko – dyrektor Domu Kultury „Kłobuk” w Mikołajkach, Grzegorz Tyszkiewicz – dyrektor artystyczny festiwalu, Andrzej Korycki i Mirosław „Koval” Kowalewski przyznali następujące nagrody i wyróżnienia:

  • I miejsce i Nagroda Burmistrza Miasta Mikołajki, Firmy Kross i Wioski Żeglarskiej Mikołajki
    – zespół Anker z Górowa Iławeckiego (na zdjęciu powyżej)
  • II miejsce – zespół Biały Patyk z Ostrołęki
  • III miejsce – zespół Za Burtą z Lublina

Nagrodę w Konkursie na Najlepszą Autorską Piosenkę Premierową otrzymał Piotr Sierzputowski z Ostrołęki za piosenkę Ballada o Stefanie, autorstwa Alfreda i Piotra Sierzputowskich.

Warto odnotować fakt pojawienia się w konkursie legendarnej już na scenie żeglarskiej marki BRA-DE-LI. Oczywiście to już kolejne pokolenie młodzieży z Radomia zafascynowanej żeglarskim śpiewaniem, które pod tym szyldem poznaje w ten sposób kulturę morza.

Dodajmy też, że grupa Za Burtą to laureaci I miejsca, a Biały Patyk III miejsca, w konkursie tegorocznych „Szant w Giżycku” (podzielił ich krakowski By the Wind). Czyżbyśmy byli świadkami tworzenia się nowej fali młodych zespołów na scenie piosenki żeglarskiej?

Przekonamy się o tym za tydzień, podczas kolejnych zmagań konkursowiczów, tym razem na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach, nad przepięknym jeziorem Charzykowskim, w Borach Tucholskich.

A w tegorocznym konkursie w Mikołajkach udział wzięli:

  1. Grupa Trzymająca Ster - Poznań,
  2. Za Burtą – Ełk,
  3. Wikingowie – Warszawa
  4. Jerzy Frąckiewicz – Warszawa
  5. Anker – Górowo Iławeckie
  6. Biały Patyk – Ostrołęka
  7. Piotr Sierzputowski – Ostrołęka
  8. Toniemy – Giżycko
  9. BRA-DE-LI – Radom

Komentarze

dodaj własny komentarz
  • Gość 8 sierpnia 2012, 14:59
    Oto komentarz nt. występów zespołów konkursowych, jaki otrzymaliśmy od jednego z jurorów - Grzegorza "GooRoo" Tyszkiewicza"

    "Muzycznie tegoroczny festiwal zdumiał mnie i zaskoczył. W tym sensie, że nie spodziewałem się tak wysokiego poziomu konkursu. Tzn. może spodziewałem się, ale nie aż tak! Każdy z konkursowiczów (z dwoma wyjątkami) stanowił klasę sam dla siebie. Każdy prezentował inny muzyczny zakątek, a wszyscy śpiewali o żaglach, marzeniach, słońcu, wolności. To było piękne i imponujące.
    Grupa Trzymająca Ster z Poznania ujęła mnie stylistyką teatralną swojej propozycji, starannym wykonaniem programu. Żałuję, że nie zdobyli nagrody.
    Bra-De-Li Juniors ujęli mnie wdziękiem i bezpretensjonalnością wokalistek.
    Wikingowie reprezentowali nurt tradycyjnych pieśni morza - zrobili to znakomicie. Niestety, w puli znajdowało się za mało nagród - a z pewnością Wikingowie na nagrodę zasłużyli.
    Za Burtą z Lublina (III miejsce) opanowali scenę dobrze wykonanym folkiem z porywającą konferansjerką i energią na scenie. A wszystko na przyzwoitym poziomie muzycznym.
    Piotr Sierzputowski solo i z Białym Patykiem (Ostrołęka) - nagrodzeni za piosenkę premierową i II nagrodą Jury zaprezentowali żywiołowy, pomysłowy folk-rock na bardzo dobrym poziomie ze znakomitymi tekstami DZIADKA Piotrka i Jaśka - Alfreda Sierzputowskiego. Gratulacje!!!
    Anker z Górowa Iławeckiego, zdobywcy Grand Prix, zdobyli Jury (i mnie) nowatorskim podejściem do muzyki, dobrymi własnymi tekstami, wielogłosowym śpiewem na dobrym poziomie, instrumentarium (lira korbowa!!!). Inspiracje Ankera są wyraźne (kto chce - niech szuka w necie), ale to, co proponują naprawdę potrafi zachwycić. I zachwyciło! :-)"

    Cały artykuł nt. festiwalu możecie poczytać na jego stronie
    www.gooroo.art.pl
    Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
Zobacz więcej

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: