Za szanty i folk

BBC Radio 2 Folk Awards wręczone
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 23 kwietnia 2015
The Young'Uns Fot. BBC Radio 2
Nie są pierwszą grupą na brytyjskiej scenie folkowej, której interpretacje m.in. tradycyjnych pieśni morza zostały docenione przez grono jurorskie BBC 2 Folk Award. Przed nimi byli już inni, ale poprzednicy nie pojawiali się na liczących się festiwalach marynistycznych w Europie, nie stawali do all hands z polskimi grupami i wreszcie nie koncertowali jeszcze w Polsce.

W minioną środę, w Wales Millennium Centre w Cardiff w Walii, po raz 16 wręczono nagrody w plebiscycie BBC Radio 2 Folk Awards.

Nas najbardziej uradowała nagroda w kategorii Best Group, która trafiła do młodego tria The Young'Uns, z Hartlepool, w hrabstwie Durham, nad Morzem Północnym, którzy gościli w ub. roku na naszym Festiwalu Morza "Nad Kanałem" w Gliwicach.

Sean Cooney, David Eagle i Michael Hughes to wspaniali muzycy, wokaliści, pełni radości śpiewania i muzykowania, zakochani w tradycji brytyjskiego folku, w szantach i ludowych pieśniach z ich regionu. Debiutowali w małym folkowym klubie w Stockton w 2004 roku. Do tej pory wydali 5 płyt. W 2013 roku rzucili swoje posady i postanowili zająć się tylko muzyką. Efekty pojawiły się niemal natychmiast, w postaci zaproszeń na tak znamienite brytyjskie festiwale jak Glastonbury czy Cambridge Folk Festival.

W Polsce byli dopiero raz, choć znają dobrze wiele grup z naszej sceny szantowej, które spotykali na festiwalach w Europie. Z jednym, bytomskim zespołem Brasy, nawiązali bliższą współpracę, koncertując z nimi podczas angielskiej trasy wiosną ub.r.

Tytuł The Best Group to wielki sukces youngunsów, gdyż konkurowali w tym roku z świetnymi muzykami, a byli to: Bellowhead (wielokrotni laureaci w tej i innych kategoriach), The Furrow Collective i The Gloaming.

Lista wszystkich laureatów dostępna jest na stronie Radia BBC 2

Źródło: http://www.bbc.co.uk/

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: