Wesprzyj Maritime Music Directory International

Nowy międzynarodowy projekt nt. muzyki morza
Wieści Katarzyna Marcinkowska 21 kwietnia 2022
Strona Maritime Music Directory International Fot. Press

Popularność szant i innych pieśni rodem z mórz i oceanów nie tylko nie słabnie, ale ostatnimi czasy wydaje się nawet rosnąć – zwłaszcza w świecie interetu. Dlatego Dean Calin oraz David H.B. Drake wyszli z inicjatywą utworzenia międzynarodowego katalogu gromadzącego wszelkie informacje i newsy dotyczące wykonawców, koncertów i festiwali oraz samych szant. Potrzebują jednak wsparcia.

W ostatnich latach mieliśmy okazję zaobserwować na całym świecie wzrost zainteresowania zarówno klasycznymi szantami, jak i tradycyjnymi pieśniami wielorybniczymi i pieśniami kubryku czy też współczesnym folkiem morskim. Przyczyn można się dopatrywać kilku, na czele z „Wellermanem” spopularyzowanym przez Nathana Evansa na TikToku (więcej tutaj: „#ShantyTok, czyli szantowe szaleństwo na TikToku”). Nie bez znaczenia jest także choćby działalność internetowa takich zespołów jak The Longest Johns z ich regularnymi livestreamami, a także spora popularność seriali (np. „Black Sails” albo świeżutki jeszcze „Our Flag Means Death”) oraz gier komputerowych (jak „Sea of Thieves” czy „Assassin’s Creed IV: Black Flag”, o której pisałam w artykule „Szantowanie w grze z The Longest Johns”) o tematyce pirackiej. Można zatem założyć, że wielu nowych słuchaczy usłyszało w ostatnich latach szanty po raz pierwszy, a część z nich zechce zgłębić temat.

Naprzeciw oczekiwaniom zarówno starych wilków morskich, jak i początkujących fanów gatunku wyjść postanowili dwaj doświadczeni szantymeni: Dean Calin – doskonale znany polskim słuchaczom z zespołu Bounding Main, który kilkakrotnie gościł na festiwalu „Shanties” w Krakowie – oraz David H.B. Drake z Organic Arts, Ltd.

Panowie podjęli się sporego przedsięwzięcia, jakim jest zbudowanie „Maritime Music Directory International”, czyli w dosłownym tłumaczeniu „Międzynarodowego Katalogu Muzyki Morskiej”. Tworzona przez nich strona internetowa ma obejmować pochodzące z całego świata informacje m.in. na temat wykonawców, utworów wraz z dostępnymi nagraniami, a także festiwali i innych miejsc, gdzie można posłuchać tej muzyki. Strona ma pomóc wykonawcom znaleźć miejsce do grania, lokalom poszukującym artystów – znaleźć wykonawców, a wszystkim fanom szant i folku morskiego dostarczyć zgromadzone w jednym miejscu newsy i ciekawe informacje na temat ukochanego gatunku.

By katalog mógł powstać, potrzebne są jednak fundusze, choćby na opłacenie informatyków, serwera czy domeny. Dlatego autorzy przedsięwzięcia utworzyli zbiórkę w serwisie Kickstarter – jej cel to 6000 dolarów. W tej chwili na koncie znajduje się nieco ponad połowa tej kwoty, a do końca akcji, tj. 20 maja, pozostał zaledwie miesiąc.

Nasza redakcja z ochotą dołącza do tego projektu. Jako polska „odnoga” wesprzemy go merytorycznie i promocyjnie. Ale sporo też zależy od Was.

Dlatego w imieniu pomysłodawców portalu zapraszamy zatem naszych czytelników do wsparcia, zwłaszcza że pomysł jest rzeczywiście zacny, a ogrom pracy i serca włożony w projekt przez jego autorów niesamowity. Zrzutka znajduje się tutaj: Maritime Music Directory International. Zajrzyjcie tam koniecznie, bo na filmie załączonym do zbiórki David i Dean ciekawie opowiadają o tym przedsięwzięciu.

Jeśli jednak nie możecie wspomóc projektu finansowo, nie szkodzi. Wsparciem może być także samo podzielenie się informacją oraz linkiem ze znanymi Wam wykonawcami i fanami mokrej muzyki, do czego gorąco zachęcamy.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: