Jest jesień 2001 roku. Chyba listopad. Nad ranem, nieco mglistym, wysiadamy z nocnego pociągu na dworcu w Szczecinie. Niedospani, zmęczeni. Kierujemy się do Domu Kultury „Słowianin”, gdzie odbędzie się kolejna edycja festiwalu „Szantrapa”, a w jego ramach konkurs. Mój pierwszy konkurs festiwalowy – od miesiąca jestem gitarzystą zespołu Passat z Bytomia (na powyższym zdjęciu wycinka z gazety szczecińskiej z pofestiwalową relacją niestety mnie nie widać, zasłania mnie koleżanka i jakaś skaza na zdjęciu. Z tego wyjazdu pamiętam jeszcze, że położyliśmy się w jakiejś sali na materacach, by dospać podróż, ale długo nie pospaliśmy po przybyły dziewczyny z Bra-De-Li i zaczęły robić próbę (ale dlaczego rano?!?). Konkursu już nie pomnę (ale nie powojowaliśmy), za to pamiętam doskonale koncert gwiazd. Wtedy pierwszy raz usłyszałem zespół QFTRY – i to było coś niesamowitego. W tamtym czasie raczkowałem dopiero z szantami i piosenkami żeglarskimi i znałem i słuchałem (maniakalnie) raptem kilku kapel – Mechaników Shanty i Segars. QFTRY dołączyły do tego skromnego grona i są w moim topie do dziś. Od tamtego wyjazdu do Szczecina wróciłem dopiero parę lat później i to już z Sąsiadami, ale nie na „Szantrapę”, a na koncert w Polskim Radiu Szczecin organizowanym przez Kasię Wolnik-Saynę. „Szantrapa” już się wtedy nie odbywała.
Przecieki były
Informacje o reaktywowaniu festiwalu docierały do mnie już od jakiegoś czasu, aż wreszcie ostatecznie się potwierdziły w minionych tygodniach. To wspaniała wiadomość, że w czasach, gdy festiwale raczej znikają ze sceny piosenki żeglarskiej, ta zasłużona dla miłośników kultury marynistycznej impreza wraca. Brawo Szczecin, trzymam kciuki.
Szantrapa A. D. 2024
Festiwal Muzyki Okołomorskiej „Szantrapa” odbędzie się 24 listopada 2024 roku w Domu Kultury „Słowianin”. Tegoroczna edycja nie tylko powraca do dawnych tradycji i punktów programowych, ale także poszerza swoje horyzonty o nowe formy sztuki. Oprócz koncertów, uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych. W programie festiwalu, oprócz przeglądu zespołów i koncertu gwiazd, znajdą się: spektakl teatralny, projekcje filmowe oraz warsztaty artystyczne, które przybliżą piękno i historię nadmorskiego życia. Jak anonsuja organiztorzy: „Szantrapa staje się tym samym festiwalem, który nie tylko celebruje muzykę, ale także szeroko pojętą kulturę i sztukę.”
W hołdzie Grażynie Sarosiek
Tegoroczna edycja jest szczególna również z powodu decyzji o upamiętnieniu jej pomysłodawczyni, Grażyny Sarosiek, której imię nadano festiwalowi. Grażyna Sarosiek była nie tylko przez wiele lat dyrektorką Domu Kultury „Słowianin” i organizatorką rozmaitych wydarzeń, ale także duszą „Szantrapy”, wnoszącą w nią całe swoje serce i pasję. W ten sposób festiwal „Szantrapa” składa hołd jej nieocenionemu wkładowi w rozwój kultury okołomorskiej w Szczecinie.
Konkurs!
Jeśli Wasza pasja to morskie opowieści i muzyka inspirowana żeglugą, to jest to idealna okazja, by zaprezentować swój talent przed szeroką publicznością. Nie zwlekajcie – wyślijcie swoje zgłoszenie i stańcie się częścią wyjątkowego wydarzenia pełnego morskich brzmień!
Dla zespołów/solistów przewidziane są nagrody pieniężne za zajęcie kolejno trzech pierwszych miejsc:
I miejsce: 4000 PLN
II miejsce: 2000 PLN
III miejsce: 1000 PLN
Dodatkowo zdobywca I miejsca wystąpi w dniu następnym Festiwalu jako support gwiazd.
Koniecznie zapoznajcie się z regulaminem i wyślijcie swoje zgłoszenie do 10 listopada.
Dla najmłodszych
Specjalnie z myślą o najmłodszych uczestnikach przygotowano też bogaty program atrakcji – dedykowane warsztaty i zajęcia, które nie tylko bawią, ale także uczą i inspirują do odkrywania nadmorskich tradycji.