Crossing the waves - Pokonać fale

Podsumowanie polsko-irlandzkiego projektu w Bytomiu
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 12 marca 2008
Miło mi donieść, iż właśnie zakończył się polsko-irlandzki projekt wymiany kulturalnej „Crossing the waves/Pokonać fale”, który wspólnie z Anią Górecką (MDK nr 1 w Bytomiu) oraz Peggy Sue Amison (Sirius Arts Center w Cobh w Irlandii) i Kate O'Connor (The Plateau w Cobh w Irlandii) prowadziłem od października 2005 do stycznia 2007 roku. To była wspaniała szantowa przygoda.

Na pomysł współpracy placówek z Polski i Irlandii wpadli Peggy i Paweł Jędrzejko (Banana Boat) podczas Cobh Maritime Folk Festival, w maju 2005. 

W październiku 2005 Peggy skontaktowała się ze mną (pracowałem wówczas w MDK nr 1 w Bytomiu). Zaproponowałem, by młodzież z zespołu Wesoła Załoga, prowadzonego przez Anię Górecką (dziś Happy Crew) i dzieci prowadzone wówczas przez Pata Sheridana (Press Gang) w Cobh nagrali wspólnie płytę.

Przygotowania, warsztaty (Pata w Bytomiu i Ani w Cobh), wizyty i rewizyty (Wesoła Załoga odwiedziła Irlandię w lipcu 2007), poszukiwania funduszy (tu głównie działali Ireneusz Herisz, dyr. MDK n 1 i Peggy Sue Amison, dyr. SAC) i wreszcie nagrania i przygotowanie płyty do produkcji trwały do końca 2007.

Płyta ukazała się na początku 2008 roku, a koncert ją promujący odbył się w sali kameralnej Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu 7 marca 2008 roku.

Happy Crew wystąpili z prawie godzinnym programem. Niejeden "profesjonalista" mógłby się od nich uczyć. Nie zabrakło piosenek z płyty ale także nowego autorskiego utworu (sł. Magda Wcisło/muz. Anna Górecka), przepięknej ballady "Tym, co odpłynęli". Były przemówienia, tort, życzenia i podziękowania. Gościnnie zagrał też zespół Passat. Szkoda, że Peggy nie mogła być.

Na płycie znalazło się 9 utworów, tradycyjnych szant jak i piosenek żeglarskich, śpiewanych naprzemian przez dzieci z Cobh i Happy Crew. Ostatni, zatytuowany „Shantyman” wykonany jest przez jednych i drugich.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: