Szanty, Żuraw i Baltic Sail

24 Festiwal "Szanty Pod Żurawiem"
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 30 czerwca 2023
Szanty Pod Żurawiem Fot. Michał Juszczakiewicz
Kolejna edycja, gdańskiego festiwalu „Szanty pod Żurawiem” znów w otoczeniu żaglowców, a to za sprawą kolejnej edycji Zlotu Baltic Sail. W tym roku w programie „Żurawia” zarówno konkurs, jak i Wielka Bitwa na szanty. No i koncerty, dużo koncertów, i to w kilku lokalizacjach. Będzie też premiera płyty zacnego „The Chóru” oraz – jak to na festiwalu – spotkania, śpiewania i rozmowy do rana.

Ogólnopolski Festiwal Szantowy „Szanty pod Żurawiem” odbywa się nieprzerwanie od roku 2000. Przez ten czas stał się on jednym z kultowych i liczących się festiwali piosenki żeglarskiej i szanty w Polsce. Klimatyczne miejsca koncertów, uznane polskie zespoły oraz sceneria tysiącletniego portu nad Motławą, którą wypełniają w czasie festiwalu żaglowce flotylli „Baltic Sail Gdańsk”, tworzą niepowtarzalny i magiczny klimat, przypominający nieco podobne festiwale we Francji czy Niemczech. XXIV Ogólnopolski Festiwal „Szanty Pod Żurawiem” odbędzie się w tym roku w dniach od 7 do 9 lipca i przyniesie nam ponownie wiele wrażeń i niezapomnianych spotkań z piosenką żeglarską i szantą w jednej z najlepszych lokalizacji dla tego rodzaju spotkań z muzyką dawnych pokładów – w Gdańsku.

Gdzie, jak gdzie, ale klimat dawnych żaglowców przywołać tutaj najłatwiej, bo i kamieniczki Starego Miasta dawnego hanzeatyckiego grodu, bo i maszty żaglowców w porcie nad Motławą, które ściągną w tym czasie na regaty Baltic Sail, bo i wielojęzyczne załogi, nie licząc turystów.

Nowa lokalizacja scen

W tym roku zmienia się lokalizacja sceny głównej, już nie na Ołowiance, ale na skwerze przy Targu Rybnym i Podwalu Staromiejskim. Dochodzą też dwie inne lokalizacje – Koncert inaugurujący  festiwal (w piątek) oraz koncerty podczas parady żaglowców Baltic Sail (w niedzielę) odbędą się na scenie przy Molo w Brzeźnie, a Przegląd Konkursowy – tak, tak „Szanty Pod Żurawiem” kultywują nadal tę tradycję – zespołów zakwalifikowanych do finału Konkursu „Na Szantę Premierową” oraz koncerty na pożegnanie żaglowców Baltic Sail odbędą się z kolei na Skwerze Świętopełka Wielkiego.

Ponad 20 wykonawców

W trakcie trzech dni festiwalu usłyszymy zarówno nestorów polskiej sceny muzyki morza – podczas benefisu Marka Szurawskiego zaśpiewają z nim Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Ryszard Muzaj, oraz syn Marka, Filip Dąbrowski (w duecie Shanty Roots). Pojawią się też ci o ok. dekadę młodsi stażem scenicznym od Siurawy czy Muzaja, bo świętujący „dopiero” swoje 35-lecie – grupa Mietek Folk Olsztyn. Mocną reprezentację stanowić będą w tym roku wykonawcy działający już na naszej scenie ponad dwie, a nawet już niemal trzy dekady: Formacja (wcześniej Gdańska Formacja Szantowa), Trzy Majtki, North Cape, Klang, Banana Boat, Sąsiedzi, Za Horyzontem. Nie zabraknie też „młodszych” stażem wykonawców , będą to Niezbędny Balast, Wild Rover, czy debiutujących w Gdańsku i na festiwalowych scenach, świetnie zapowiadających się muzyków Queen Anne's Revenge.

 

O tym zespole pisaliśmy tu: „Nowa grupa w Szczecinie

 

W Gdańsku pojawi się też mocna ekipa solistów, żeglarskich bardów, a będą to – Wojciech „Biesiad” Biesiadecki i Jakub Paluszkiewicz. Wystąpi też nawet jedna z dwóch bardess działających na polskiej scenie piosenki żeglarskiej  – obsypana żeglarskimi i turystycznymi nagrodami – Marta Kania.

 

Rozmowę z Martą możecie przeczytać tu: „Tak, idź tą drogą. Twoje piosenki są o czymś

 

Last but not least, czyli zespół, który niby od niedawna na scenie, ale już dekada za nimi, a w składzie wielu nestorów polskiej sceny morskiego śpiewania – czyli Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”, który w Gdańsku będzie wodował swoją trzecią płytę.

Trzy sceny, trzynaście koncertów

Choć czasy trudne, ale Michał Juszczakiewicz – pomysłodawca, organizator, dyrektor artystyczny i dobry duch festiwalu, jak to ma w zwyczaju nie poddaje się i znów w tym roku przygotował dla fanów szant i pieśni morskich festiwal co się zowie. W tym roku na trzech scenach wysłuchamy trzynastu koncertów, w którym weźmie udział grubo ponad setka muzyków. Będzie m.in. – co się już rzadko zdarza – Przegląd Konkursowy, będzie Wielka Bitwa na Szanty, i będzie premiera płyty i benefis Mistrza w szancie. A to tylko drobny wycinek muzycznych atrakcji.

Żagle Baltic Sail

Niesamowitą atrakcją „Szant pod Żurawiem”, dodającym festiwalowi splendoru i klimatu jest to, iż jest on częścią programu regat żaglowców „Baltic Sail”. Ich parada w niedzielne przedpołudnie, czy pojedyncze rejsy na Motławie podczas festiwalowych koncertów tworzą co roku niezwykłe widowisko. Także dla tych żaglowców, dla tego klimatu warto się na festiwal wybrać, bo niewiele mamy takich okazji, by świętu marynarskiej i żeglarskiej pieśni towarzyszyły piękne żaglowce.

Jak zawsze pełny program wydarzeń znajdziecie na naszej stronie w dziale „Koncerty – 24. Festiwal Szanty Pod Żurawiem” lub na pięknie zaprojektowanej stronie festiwalowej: szantypodzurawiem.pl

 

Organizatorem festiwalu „Szanty Pod Żurawiem jest Michał Juszczakiewicz, partnerem „Fundacja Gdańska”, organizator zlotu „Baltic Sail Gdańsk”, a patronem projektu Miasto Gdańsk.

 

24 Festiwal „Szanty Pod żurawiem”, 7-9.07.2023, Gdańsk
Serwis Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: