Czterdzieste piąte urodziny Kopyści

37. Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Białymstoku
Wieści Katarzyna Marcinkowska 14 kwietnia 2024
Kopyść 2019 Fot. Basia Wójcik
Festiwal „Kopyść”, który już od kilku dekad przyciąga do Białegostoku miłośników szant i piosenek żeglarskich, odbędzie się w tym roku po raz trzydziesty siódmy. Dwa dni koncertów i emocji pozwolą nam przenieść się do świata morskich opowieści, a początkujący wykonawcy będą mieli szansę zaprezentowania się podczas najstarszego konkursu na polskiej scenie muzyki morza.

Historia festiwalu sięga roku 1979. Ale zanim zaczęła się pierwsza Kopyść, trzeba było stworzyć ducha dla jej wieloletnich sukcesów. Wiele lat wcześniej, w 1974 roku, Największy Komandor AYC Wojtek Sobaniec przywiózł z wybrzeża szpulowe taśmy magnetofonowe z nagraniami morskich shantymenów, między innymi Andrzeja Mendygrała. Od tego zaczęła się idea śpiewania szant w Akademickim Yacht Clubie. Przybywało gardeł i fanów piosenki żeglarskiej i jesienią 1978 roku Bogdan Kula, ówczesny Komandor, rzucił pomysł organizacji Przeglądu Piosenki Żeglarskiej. Komisarzem I Przeglądu został Sławek Kasner. On jest autorem nazwy „KOPYŚĆ”. Pierwsza KOPYŚĆ odbyła się w dniach 7–8 kwietnia 1979 roku w klubie „Co Nie Co” – czytamy na stronie internetowej festiwalu. Dlatego w tym roku jubileusz może być tylko jeden – czterdzieste piąte urodziny „Kopyści”. Bo choć festiwal ma trzydziestą siódmą edycję, to narodził się równo czterdzieści pięć lat temu, a jego idea nawet wcześniej – pięć dekad temu.

Ta wieloletnia historia, niesamowita atmosfera i wysoki poziom wykonawców to już niemal gwarancja satysfakcji, która sprawia, że to jeden z tych festiwali, na których po prostu trzeba być chociaż raz.

Najstarszy konkurs

W dniach 19 i 20 kwietnia w Białymstoku można będzie nie tylko usłyszeć najbardziej znanych artystów, ale także dowiedzieć się, co w „szantowej trawie” piszczy. „Kopyść” to bowiem jeden z niewielu obecnie festiwali, które organizują również konkurs dla wykonawców stawiających pierwsze kroki na szantowej scenie.

Białostocki konkurs jest obecnie najstarszym na polskiej scenie szantowej, a „Wielką Kopyść” zdobywały w ubiegłych latach między innymi takie zespoły jak The Nierobbers, Jan i Klan czy formacja Romana Tkaczyka (wszystkich ich usłyszymy także i w tym roku), a więc wykonawcy, którzy dziś pojawiają się na większości uznanych festiwali sceny żeglarskiej. Konkurs zwyczajowo przeprowadzany jest w trakcie koncertu piątkowego, a następnie na sobotnim koncercie finałowym prezentują się jego laureaci. W tym roku w szranki stanie pięciu konkursowiczow: dwóch solistów – Marcin Kaszubat i Bartłomiej Zaborowski, a także trzy zespoły – Clann Ceoil, Druga Wachta oraz Projekt Dwie Drogi. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że wśród przygotowanych utworów pojawi się jakaś szanta, o to bowiem na konkursach z roku na rok coraz trudniej...

Znani i lubiani

Pozostały czas koncertowy wypełnią występy znanych i utalentowanych artystów ze świata szant, folku morskiego, współczesnej piosenki żeglarskiej i nie tylko. Wśród nich znajdą się między innymi Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Marek Szurawski, Grzegorz TyszkiewiczBanana Boat, Cztery Refy, Formacja, Mechanicy Shanty oraz Perły i Łotry.

Nie tylko laureaci Wielkiej Kopyści

W programie festiwalu nie zabraknie zwycięzców poprzednich białostockich konkursów, na czele ze zdobywcą pierwszej Wielkiej Kopyści w historii (1979 r.) – Waldemarem Mieczkowskim. Pojawią się także laureaci tegorocznej edycji krakowskiego Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Żeglarskiej „Shanties”. Będą to: Paweł Hutny, zdobywca nagrody im. Moniki Szwai za najlepszy tekst piosenki premierowej, oraz Sąsiedzi, zwycięzcy Grand Prix „Shanties” 2024 (i ubiegłoroczni laureaci nagrody im. M. Szwai).

Pełny program 37. „Kopyści” znajdziecie w zakładce „Koncerty”.

Nie pozostaje zatem nic innego jak zaprosić wszystkich na trzydziestą siódmą edycję czterdziestopięcioletniego festiwalu.


37. Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Kopyść”, 19–20.04.2024, Białystok
Serwis Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: