Nasze morze w Krakowie

32 Festiwal Shanties
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 1 lutego 2013
Podwodny świat Fot. Tomasz Stachura
Tym razem, podczas krakowskiego festiwalu, uczestnicy pożeglują po Bałtyku i zanurkują w jego głębię. Tytuł 32 edycji imprezy to "Hej, me Bałtyckie Morze". W trakcie czterech dni festiwalu, zarówno program koncertów jak i imprez towarzyszących przywoływać będzie opowieści związane z naszym morzem, wielkie, morskie bitwy i ich pozostałości. Wspomni też nadbałtyckie ludy.

Co nas czeka w tym roku w Krakowie? My na was czekamy..., a poza tym trzynaście koncertów w wykonaniu 33 podmiotów, tradycyjnie w CK Rotunda i Tawernie Stary Port.

Koncerty jak zawsze i dla dzieci i dorosłych, tradycyjnego żeglarskiego szantowania jak i współczesnej interpretacji piosenki żeglarskiej. Będzie też nieżeglarsko, piosenka turystyczna, folk i blues. A konkretniej?

Czwartkowy koncert (21.02) to koncert otwarcia, tym razem zamiast na jazzowo będzie na bluesowo - co ciekawe, z małożeglarską, za to legendarną bluesową formacją - Kasa Chorych. Bluesowe otwarcie to ponoć efekt fascynacji Waldemara Mieczkowskiego.

Piątek (22.02) to dwa koncerty - Bałtycko - kaszubskie opowieści, a w jego trakcie spotkanie m.in. z łotewską grupą folkową Väikeste Lõõtspillide Ühing - Stowarzyszenie Małych Akordeonów oraz nocny Bananowy żywot - tu wydarzyć się może wszystko. Tego dnia także pierwszy z dwóch koncertów dla najmłodszych zespołu Klang.

Sobota (23.02) stanie pod znakiem mieszania światów. Najpierw, żeglarskiego i turystycznego w koncercie Krajobrazu Falowanie (tu pojawi się m.in. grupa Bez Jacka), a później folkowo-rockowego w Bitwie pod Oliwą (ze Smugglersami na czele).

Bałtyk Szanta - pod takim tytułem odbędzie się koncert szanty klasycznej, rozpoczynający ostatni dzień festiwalu, niedzielę (24.02), a w nim aż dwa chóry: znany już chór Akademii Marynarki Wojennej oraz jeszcze mało znany Szantowy Chór Męski Zawisza Czarny. No i po południu finał - czyli Dookoła Bałtyku, a w nim podsumowania, wręczenia nagród.

Ale Shanties to także bogata oferta imprez towarzyszących: spotkania z kapitanami, prezentacje, wystawy fotograficzne, warsztaty wiązania węzłów, spotkania z autorami książek, kiermasz żeglarski.

W tym roku, obok m.in. Moniki Szwai, Miry Urbaniak, gościem festiwalu będzie też Tomasz Stachura - największy autorytet w Polsce jeśli chodzi o eksplorację dna Bałtyku. Spotkać się będzie z nim można na jego prelekcji (sobota) oraz na wystawie fotografii (jedna powyżej).

Ciekawie też zapowiada się projekcja filmu z morskiej wyprawy członków Rosyjskiej Szanty Grupy (wystąpią też w Krakowie) na replice starosłowiańskiej łodzi z XII wieku. Rosyjska Szanty Grupa należy jednocześnie do historycznego klubu rekonstrukcji „Srebrny Wilk” w Moskwie, gdzie kultywuje się starodawne, ruskie tradycje, kozackie i morskie pieśni a cappella, głównie wiosłowe.

Poza tym oczywiście tawerniane, nocne koncerty, spotkania i rozmowy do świtania, czyli to, co na festiwalu wielu lubi najbardziej. Szczegóły w naszym dziale koncerty i na stronie festiwalu

Na "Shanties 2013" wystąpią:

Atlantyda, Banana Boat, Beltaine, Bez Jacka, Brasy, Cztery Refy, Flash Creep, Formacja, Kasa Chorych, Klang, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Mirosław Kowalewski, Waldemar Mieczkowski, Mietek Folk, Ryszard Muzaj, Orkiestra Samanta, Jerzy Porębski, Prawdziwe Perły, Ryczące Dwudziestki, Sąsiedzi, Słodki Całus od Buby, Stare Dzwony, Smugglers, Marek Szurawski, Marta Śliwa, Grzegorz Tyszkiewicz, Piotr Zadrożny, Zejman i Garkumpel oraz Chór Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni, Chór „Zawisza Czarny”, Rosyjska Szanty Grupa, (VLY) Väikeste Lõõtspillide Ühing - Stowarzyszenie Małych Akordeonów (Estonia).

32 Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties, 21-24.02.2013, Kraków
Portal Szanty24.pl jest partnerem medialnym wydarzenia.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: