eMka - Wypowiedzi

 • 12 maja 2015, 0:03 w Miss Sisi na Manhattanie

  Hah! Kamil, miałam podobne pierwsze odczucia, choć moje przemyślenia z tej płyty wyglądają TAK:

  ...posłuchać Formacji i umrzeć czy czekać koncertów i żyć?

  Pierwsze słuchanie niepełne, wypatrując przez okno gabinetu Rysia Wąsowicza skrawka morza w tle. Pierwszy zaspokojony głód, a raczej przystawka. Pełne smakowanie dopiero dziś. Samochód, deszcz i 100km trasy przede mną. A ze mną Formacja. Srebrną strzałę wypełniacie Wy. I pierwsze wrażenie, że Jacek na tej nowej płycie brzmi tak łagodnie, nieśmiało wręcz. Nowe aranże tak już przecież zdartych przez moje odtwarzacze dźwięków niosą świeżość i radują mnie pieszcząc zaawansowaną magią powietrza, jak określa muzykę sam JakuBoski. Jednak to nie one najbardziej zachwyciły...

  Rozpoczynając płytę krainą folkowej łagodności, przy której się odpoczywa śmieję się, że Connorowi chyba wyrosły dodatkowe narządy, bo oto flety i whistle współgrają z dudami. No jak to, tak jednocześnie? Tak tylko Connor potrafi...
  Pierwszą kotwicą, która skłania mnie do kilkukrotnego odtworzenia to "Humpback Whale". Nucę do teraz, bo linia melodyczna wchodzi w głowę. I tylko moja mama w domu zapytała, co to za pies szczeka w tle ;)

  Cieszę się "Łowami". No lubię, no! Zwłaszcza, że Connorek tak fajnie, choć krótko ją kończy. "Z wiatrem i pod wiatr" jeszcze do przesłuchania w skupieniu, bo tekst na to zasługuje. Przyspieszamy. Śmieję się podekscytowana na pierwsze dźwięki "Popłyń ze mną w rejs". Tyle razy już to przecież słyszałam na żywo, w różnych wersjach Jurkielowej solówki i Jackowej podśpiewywanki. Głośniki na full. Pawłowe i Jackowe instrumenta cudnie brzmią sprawiając, że mój samochód dudni jak za moich starych rockowych czasów :))

  Pięknie tu cajon mnie buja, a gitara sprawia, że szarpię dłonią kierownicę niczym struny. Nie zdążyłam ochłonąć, nie wyciszam, bo oto brzmi "Miss-Sisi-Pi". Ciekawa jedynej słusznej kolejności, którą sądzę, że znam (choć jestem prawie pewna, że Jacek ma na ten temat zupełnie inne zdanie), oszałamiam się whistlem na początku. A to ci! Nie spodziewałam się, oleee!

  I znów cajon robi swoje, mniami. Jak to brzmi w samochodzie przy otwartym oknie! Miałam cichą nadzieję na skrzypce w tle, jak to miało miejsce np. na ślubie Izy i Maćka Łuczaków w Opolu, ale nie szkooooodzi. No, ale wyciszamy się sunąc na Manhattan, przychodzi czas na uśmiechy i łzy i...

  Tak, taka jest moja Formacja. Najmojsza. Częściowo znana i na nowo odkrywana. Niekoncertowa, dająca możliwość śledzenia każdej ze ścieżek. Dobrze mieć kawałek Trójmiasta u siebie, nim znów nasze ścieżki się skrzyżują, a samochody powiozą jednych z drugimi lub drugich z pierwszymi .
 • 6 kwietnia 2014, 10:33 w Na kilka par oczu

  Ja bardziej SKOŚnie :)
 • 12 marca 2014, 13:07 w Na kilka par oczu

  To teraz ja...
  To było moje drugie spotkanie z Shanties. Zachęcona zeszłorocznym nowym doświadczeniem, nie mogłam i w tym roku odpuścić, zwłaszcza, że koncerty zapowiadały się imponująco.

  Pozwolę sobie uzupełnić powyższe refleksje poshantiesowe o podsumowanie dwóch dziecięcych koncertów, o których nie wspomnieliście, a szkoda! Na piątkowy dopołudniowy koncert dla najmłodszych prowadzony przez naszych rzeszowskich przyjaciół z grupy Klang przybyły głównie zorganizowane grupy dzielnych przedszkolaków i młodszych uczniów. Nic dziwnego - dzień roboczy, więc trudno, by rodzice zrywali się z pracy, by w strojach piratów gnać z pociechami do "Rotundy" :) Koncert bardzo pogodny, lekki, bajeczny, nieco łobuzerski (dzięki zaczepkom Pawła Delikata), pełen dzieci na scenie i pod nią. O ile Kasia pisała o trudnościach w przechodzeniu po sali koncertowej w trakcie koncertów "dorosłych", nie widziała, jak to wyglądało na tych dziecięcych - nie sposób przecisnąć się przez szalejące szkraby przy "Hymnie Hignienicznym" czy ładowaniu statków z bananami. Uwagę wszystkich przykuła mała Antosia, która zaproszona na scenę dzielnie śpiewała kolejne piosenki Klangu, nie chcąc wypuścić mikrofonu z ręki.

  Sobotnim występem grupy "Zejman i Garkumpel" dla najmłodszych dowodził tradycyjnie już Neptun Król, w którego po raz kolejny z powodzeniem wcielał się znany tu i ówdzie Tomek "Emeryt" Lenard. Neptunowy karnawał rozpoczęliśmy przy dźwiękach... Samby de Janeiro grupy Bellini. Nie spodziewałam się takiego początku, ale pierwotna konsternacja ustąpiła, bowiem ten energetyk na samym początku dał niezłego "kopa" do dalszej zabawy. Serpentyny i konfetti wkrótce ustąpiły miejsca znanym przebojom z dziecięcego repertuaru Zejmanów, nie zabrakło także nowości. Były "Przyśpiewki afrykańskie" znane już także dorosłym widzom z ubiegłorocznych koncertów, był mój ulubiony "Taniec lisa, wilka i zająca" (z niestety kiepsko nagłośnioną nyckelharpą Zbyszka Murawskiego, na którą najbardziej czekałam...) czy "Dla mnie bomba" z tradycyjnie już podbijaną przez publiczność piłką plażową w tle. Shantiesowy koncert Zejmanów był połączony z premierą najnowszej płyty zespołu - "Kapela Neptunowa". Stąd pojawiło się w nim tyle nowości, które dzieciaki szybko "łapały", by już po chwili śpiewać razem z Gospodarzami o szyciu żagli czy balu neptunowym. Gorące jeszcze egzemplarze płyty rozchodziły się po koncercie jak ciepłe bułeczki, a muzycy wdzięcznie pozowali z najmłodszymi do zdjęć. Nie ukrywam, że sama świetnie bawiłam się na tym koncercie :)

  Tyle w temacie koncertów dziecięcych, a co dalej...

  Myślę, że w moim subiektywizmie mimo wszystko jest sporo obiektywizmu, bowiem koncerty, na które w szczególności chcę zwrócić uwagę to zauważone przez Was powyżej piątkowy jubileusz Jurka Porębskiego oraz sobotni koncert dziecięcy w wykonaniu Mirka Kovala Kowalewskiego z zespołem, z najlepszą moim zdaniem na tegorocznym festiwalu "Tawerną pod Starym Zawiasem" Męskiego Chóru Szantowego "Zawisza Czarny".

  Nie wdając się w szczegóły, o których Kamil, Kasia i Jarek wspominali w artykule, chcę zwrócić uwagę na atmosferę podczas jubileuszu Porębuni - jubilat siedzący z boku przy płonącym ogniu (ze względów bezpieczeństwa ognisko nieco oszukane, ale prawdziwie harcerskie :)) i przyglądający się światu, z pogodnym obliczem sącząc drinka. Było bardzo sentymentalnie, spokojnie, swojsko - jak na urodzinach kogoś bliskiego. Formacja z Waldkiem Mieczkowskim i Jackiem Ronkiewiczem (skrzypce) to coś, o czym już wspomniano, ale czego dawno nie słyszałam. W repertuarze pojawiło się także nowe, bardzo udane, liryczne "Popłyń ze mną w świat" (jak mniemam to mój roboczy tytuł, bo kompozycja świeża).
  Old Metropolitan Jazz Band przeniósł nas do Nowego Orleanu, nie zapominając zabrać wspomnianych przez Kasię "Czterych piwek". Smaczku zespołowi dodawała figlarna Ela Kulpa, która - jak wspomniał jeden z członków zespołu, nie tylko śpiewała, ale także wyglądała. W pamięć zapadło mi także przejęcie Maćka Jędrzejki śpiewająco pytającego po śląsku "Kaj ta keja?" samodzielnie akompaniując sobie na gitarze.

  A "Tawerna pod Starym Zawiasem"? Dodam tylko, że prócz feerii barw i głosów, ciekawym smaczkiem dla mnie był Męski Chór Szantowy "Zawisza Czarny" okraszony instrumentarium - prócz klasycznego muszę wyróżnić tu harmonijkę ustną, tarkę i puszkę po orzeszkach :) Nie bez powodu tak Jacek Jakubowski, jak cały Chór doczekał się Shantiesowych nagród - koncert przygotowano z najwyższą starannością, nie pozbawiając występu lekkości i frywolności.
  Dziwi mnie, że pominęliście tak smakowitą premierę w wykonaniu Chóru - to właśnie na deskach "Rotundy" po raz pierwszy zabrzmiały tradycyjne "Spanish Ladies" w wykonaniu tych 40gardeł z Wojtkiem "Sępem" Dudzińskim w roli szantymena. Poważny błąd! :)

  Tyle ode mnie, okiem jak widać nie tylko fotograficznym, choć tym także: http://www.borucka.tychy.pl/slowem/koncerty/shanties-2014/
 • 3 lutego 2014, 10:05 w Bananowy Grand

  Była mowa o nagłośnieniu, więc ja o tej drugiej kluczowej kwestii - oświetleniu. Jak podkreślałam w kilku już miejscach, i dla mnie PPP to jeden z nielicznych tak dobrze oświetlanych festiwali. Patrząc okiem widza i obiektywu to dowód na to, jak można czarować światłem, które nie ogranicza się do czerwieni, niebieskości i fioletów. Odwaga kolorów, które dobrze podkreślają, miast przeszkadzać. Chwała Muzykowi!
 • 16 lipca 2013, 14:34 w Szanty pod Żurawiem

  To był mój pierwszy Żuraw. I prócz argumentu powyżej, bo raz, że kwestie dojazdu wykonawców (a już na pewno najbardziej dojeżdżających rzeszowskich Klangów), a dwa brak możliwości pełnego rozsmakowania się w klimatach wykonawców ze względu na krótkie występy, dodam jeszcze kwestie organizacyjne. Chociaż mam wielki szacun dla Michała Juszczakiewicza (taaa... echa przeszłości "Od przedszkola do Opola" teeż :D), to jednak organizacyjnie trochę obsuw było, zmiana kolejności wykonawców też (o ile dobrze pamiętam). Repertuarowo też wydaje mi się, że wykonawcy nie poszaleli lub po prostu... dostosowali repertuar do publiki, która była, że tak ujmę, w większości przypadkowa - przyokazyjna Baltic Sailowo.
  Jak dla mnie brakowało klimatu, tego prawdziwie szantowo-żeglarskiego, choć impreza żeglarska. Dzięki bogom byli Zawiszacy <3 Nie wiem tylko, dlaczego ludzie mało co śpiewali :D ...bo chyba nie z powodu nagłośnienia, które z chłopakami nie poradziło sobie zbyt dobrze...
  A i... Światła z czapy. Lub wykonawcy po prostu byli trupio-blado-niebiescy :/
 • 16 lipca 2013, 13:55 w Bez wyraźnego lidera

  ...tak sobie myślę, że można by zmienić nazwę Pereł na "Michały i Łotry" :D
 • 1 czerwca 2013, 1:14 w Take szejś

  Oj Kamilu, z przyjemnością czytam Twoje pokoncertowe impresje.

  Powiem krótko - do Rudy przyjechałyśmy z Marzeną na tyle wcześnie, że załapałyśmy się jeszcze na końcówkę próby "Ryczących...". Wystarczyła chwila i usłyszałyśmy brakujące dotąd gitarowe, w moich skojarzeniach santanowskie, ogniwo - wymiana spojrzeń i już wiedziałam, że ten smaczek dopełni całości mojej tegorocznej fascynacji "Dwudziestkami". Moim zdaniem dopuszczenie Bohdana Lizonia do trzydziestoletnich RO20 to strzał w dziesiątkę. Z przyjemnością wyłapywałam niemal każdy dźwięk ożywiający tak dobrze znane utwory. Czekam na kolejne okazje i żałuję, że w Warszawie będę dopiero 20czerwca, więc niemal dwa tygodnie po koncercie chłopaków (tak! wciąż chłopaków!) w Czarnej Perle.
 • 25 lutego 2013, 22:53 w Shanties 2013

  Ożesz! Znaczy, że mieliśmy pod strzechą redaktora?! Wooow...
 • 20 stycznia 2013, 18:21 w Retransmisja w Radiu Szczecin

  ...nagrał ktoś? Zupełnie wypadło mi z głowy :(
 • 5 stycznia 2013, 1:45 w Unikat dla Czytelników

  Oj tam, po sylwestrze byłam, a skoro szefostwo PPP wciąż dogorywać może, to kto zabroni i mi? ;)

  Niemniej, dziękuuuuuuję!
 • 1 stycznia 2013, 17:25 w Znaczy... porządnie

  Znaczy... porządnie - i festiwal, i organizacja, i relacja :-)
  Fajnie Mariusz, fajnisz. Szkoda, że nie wspomniałeś też i o innych wykonawcach tak bardziej namiętnie - ale to moja osobista reakcja, bo ja z kolei prócz Smagli zauroczyłam się ponownie moimi ulubieńcami z Poznania (JRM) i chłopakami z Canau - śledzę ich poczynania i myślę, że jak się rozkręcą na dobre, będą świetnym uzupełnieniem tej pięknej układanki muzycznej, jaką mamy okazję doświadczać na różnego rodzaju festiwalach szantowych.

  Ja ze swojej strony dziękuję Darii z MCK za kwestie organizacyjne, z Lorką jeszcze się nie pobratałam, ale myślę, że niebawem, niebawem :-)

  A Pan Waniczek... Mam podobne refleksje jak Dziadek Władek. Osoba skromna, czująca się na scenie nie na miejscu, bo to właśnie działanie niczym "niewidzialna ręka" jest jego specjalnością. A przecież, tak po prawdzie, to przecież On dbał, by wszyscy na scenie czuli się komfortowo, a i wszyscy pod nią byli zadowoleni. Tak dyskretnie, a tak namacalnie, choć często nie będąc docenianym tak, jak należy. Scena pożegnania urocza, wzruszająca, symboliczna wręcz. I tylko tak teraz myślę... Co nam przyniesie najbliższy Port? Kto zadba o nasze uszy? :-)

  Cóż - pożyjemy, zobaczymy. A tu i teraz nie mogę się doczekać kolejnego Portu, kolejnego SMSa (a właściwie SMSu?) do Muzyka po to, co zawsze (prasówka), kolejnych spotkań, cudnych chwil, świetnych dźwięków i kadrów, które zostaną i przypominać będą wiele.
 • 1 stycznia 2013, 17:03 w Port Pieśni Pracy 2013 - zima

  Styczeń powoli rozkłada swe karty, a więc zimowe spotkanie w Tychach tuż tuż. Szczegóły konkursu o Dzwony Portu Pieśni Pracy już są znane, a jak z wykonawcami? Chris Ricketts już się zameldował, ale chcemy wiedzieć cokolwiek więcej. Chcemy? :-)
 • 1 stycznia 2013, 16:59 w Unikat dla Czytelników

  Dałabym, dałaa... Oddałabym kilka najgorszych lat, o. Chociaż tak sobie myślę - gdybym wtedy podjęła inne decyzje, na pewno nie byłabym w miejscu, w którym jestem, nie znałabym ludzi, którzy mnie inspirują, itd.

  A w ogóle... Jakieś rozwiązanie konkursu, czy coś? Nie wiem jak reszta, ale nic nie dostałam :-)
 • 20 grudnia 2012, 1:09 w Unikat dla Czytelników

  Kamil Piotrowski:
  osiemnastka dla Magdaleny Boruckiej z Tychów - jejjjjjj

  A co mi tam, odpowiem!
  Dziękiii! Wiecie, że ta płyta wydaje mi się zupełnie inna niż ta "ściągana"? Nie wiem czy to kwestia namacalności nośnika czy ki dioboł, ale jest moc :-)

  PS. Co bym dała, by mieć osiemnastkę :D

Jesteś tutaj:

Twoje konto

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: