Fanom szant i piosenek żeglarskich Marka Szurawskiego przedstawiać nie trzeba. Ci, którzy zajrzeli na nasz portal po raz pierwszy i z muzyką morza nie mieli dotąd wiele do czynienia, na początek powinni wiedzieć, że „Szurawa” to żeglarz, marynista, dziennikarz, twórca audycji radiowych i programów telewizyjnych o tematyce morskiej, ale przede wszystkim, jedyny dziś w Polsce szantymen, prezentujący na scenie szanty (lub ogólnie folk morski) solo, akompaniując sobie do tego na tradycyjnych, marynarskich instrumentach, jak concertina czy kości. Ta miłość do dawnych pieśni morza pchnęła go do tego, że z kolegami, ponad 35 lat temu założyli jeden z dwóch najważniejszych dla popularyzacji tej muzyki w Polsce zespołów - Stare Dzwony.
Marek jest też tłumaczem artykułów i książek Stana Hugilla, ostatniego pracującego jeszcze w zawodzie szantymena, a także autorem kilku własnych książek o szantach, żeglowaniu i... marynarskich napitkach.
Wszystkich fanów Marka Szurawskiego i jego działalności z pewnością ucieszyła informacja o tym, że od ub.r. w sieci, pod szyldem Radiowej Akademii Morza, dostępne są jego dawne audycje radiowe, w postaci podcastów. Klikając na www.sailing.org.pl (i zakładkę „Kultura”) możecie słuchać kolejnych, archiwalnych odcinków.
Radiowa Akademia Morza winna zaciekawić nie tylko pasjonatów morza, ale i wszystkich marynistów i popularyzatorów szeroko rozumianej kultury morskiej. Te radiowe „opowieści o ludziach, morzu i okrętach” - wynik wieloletnich pasji autora - zebrane i opracowane w oparciu o ponad 800 audycji cykli „Razem bracia, do lin!” i „Muzyka Mórz i Oceanów”, które były emitowane w ciągu ostatnich 25 lat w różnych rozgłośniach radiowych na terenie całego kraju wychowało niejednego wilka morskiego. Będące kontynuacją i wzorowane na popularnej w latach 80. ub.w. audycji „Kliper 7 Mórz” (którą autor współtworzył z nieżyjącym już Januszem Sikorskim) dają przekrojową wiedzę o żywiole morza i fascynujących relacjach człowieka z morzem na przestrzeni wieków. Temat wiodący każdej audycji (często w „słuchowiskowej”, sfabularyzowanej formie), wzbogacają ciekawostki i mini-opowieści z różnych dziedzin marynistyki, i - oczywiście - muzyka morza, polska i ze świata, od pieśni, ballad i piosenek żeglarskich, po tradycyjne szanty i muzykę folkową.
Takich podcastów będzie 52. Uwaga! Jak zapowiada Marek Szurawski planowane jest też wznowienie Warsztatów Marynistycznych, na których będzie się można nauczyć gry na koncertinie, kościach i flażolecie.
Z ciekawostek dodajmy, że w 2007 r., na bazie najciekawszych audycji, Polskie Radio Lublin wydało książkę pt. „Razem, bracia, do lin”, cz. I autorstwa Marka Szurawskiego.
Zatem, razem bracia do... sieci!
Źrodło: materiały prasowe