Na 15 lat Sąsiadów

Koncert urodzinowy z Banana Boat
Wieści Kamil Piotrowski 17 września 2016
Sąsiedzi Folk & szanty Fot. Basia Wójcik
Gdy zaczynali swoją przygodę z muzyką morza byli jeszcze studentami, głównie Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Dziś 15 lat starsi, poważniejsi, bardziej zapracowani jednak wciąż znajdują czas na swoją pasję, choć już w bardzo zmienionym składzie w porównaniu do tego, który 16 października 2001 r. pojawił się na scenie klubu Krypta. Ruszają koncerty jubileuszowe Sąsiadów. Mamy bilety!

Z pierwszego, założycielskiego składu Sąsiadów w zespole działa jeszcze tylko Dominika Płonka. Druga na liście co do stażu jest Ela Król. Marek Wikliński i piszący te słowa - Kamil Piotrowski, świętują w tym roku równą dychę w Sąsiadach. Piotr Świeściak dołączył do składu na początku 2012 roku, zastępując Adriana Poznachowskiego. Najmłodszy stażem sąsiedzkim, ale za to z dużym muzycznym doświadczeniem - Mirek Walczak, wcześniej przez pół roku zastępował Elę, a dołączył na stałe w 2013 roku.

Oficjalnie jako grupa (choć jeszcze nie pod nazwą Sąsiedzi) zaistnieli 16 października 2001 roku, dając, legendarny dziś już, koncert w pubie Krypta w Gliwicach. Nazwa pojawiła się tydzień później, gdy trzeba było podać jakąś przy zgłoszeniu do festiwalu "Silesian Shanties", na którym zdobyli zresztą pierwszą swoją nagrodę, i to od razu Grand Prix.

W tym roku zespół obchodzi swoje 15-lecie. Wzorem wielu innych robi to organizując koncerty, na które zapraszać będzie gości. Pierwszy z serii urodzinowych odbył się pod koniec sierpnia w Holandii, podczas festiwalu "Bie Daip" w Appingedam. Kolejny już za chwilę (18 września) w Sosnowcu, w sali koncertowej Muza. Gośćmi tego wieczoru będą Jakub Owczarek, były członek zespołu i jego współzałożyciel i sosnowiecka grupa Banana Boat, a my mamy dla Was dwa podwójne bilety!!!

Rozlosujemy je wśród tych, którzy do jutra (18.09) do godziny 12:00, wyślą do nas mail (redakcja@szanty24.pl) i podadzą w nim: imię, nazwisko, miasto, telefon kontaktowy oraz wymienią choć trzy nazwiska osób, które wystąpiły, oprócz Dominiki Płonki, na pierwszym koncercie Sąsiadów w 2001 r w Krypcie. W temacie maila koniecznie wpiszcie: "Konkurs-Sosnowiec".

Kolejny z koncertów 15-lecia Sąsiadów odbędzie się 15 października w Gliwicach podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Morza "Nad Kanałem", którego jubilaci są gospodarzem. Na liście w tym momencie są jeszcze Katowice, Pszczyna, Bytom, Łódź, Wrocław, Kraków, Warszawa, Szczecin. Lista będzie się oczywiście powiększać z czasem. Będziemy o szczegółach informować.

 

15 lat Sąsiadów z Banana Boat, 18.09.2016, Sosnowiec
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Twoje konto

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy