"Złota Szekla"

Konin, 17 listopada 2017 (piątek), godz. 18:00
Zapraszamy do Konina na kolejną odsłonę "Złotej Szekli". Wystąpią zespoły Gumowe Szekle i Cztery Refy oraz Laureaci międzyszkolnego konkursu "Szkolna Szekla" - zorganizowanego w Szkole Podstawowej nr 15 w Koninie. Koncert towarzyszy legendarnym, konińskim Regatom Barbórkowym - jedyne zimowe w Polsce - które w tym roku odbędą się po raz 23. Zapraszamy
  • Miejsce: CKiS Oskard (Aleja 1 Maja 7a, Konin)
  • Data: 17.11.2017
  • Godzina: 18:00
  • Wstęp: 30 zł / 25 zł
  • Program:
Zespół "CZTERY REFY" - Najważniejszy i najbardziej wyróżniony i znany zespół, który nierozerwalnie od lat kojarzy się z piosenką żeglarską. Zespół pod obecną nazwą istnieje od 1985 r. Początkowy skład tworzyli członkowie Akademickiego Klubu Żeglarskiego. W repertuarze liczącym ponad 250 utworów znajdują się: szanty, pieśni morskie, pieśni wielorybnicze, ballady rybackie, pieśni o bitwach morskich oraz muzyka instrumentalna oparta na folklorze irlandzkim, szkockim, angielskim i bretońskim, która kiedyś była grana na pokładach wielkich żaglowców. 
Grupa wykorzystuje wyłącznie instrumenty akustyczne, typowe dla tego rodzaju muzyki min.: bodhran, drumla, flażolety, gitara, mandolina, skrzypce. Szanty i stylizacje szantowe, które stanowią część bogatego repertuaru, śpiewane są na ogół a cappella. 
Cztery Refy występują od wielu lat na wszystkich festiwalach i przeglądach piosenki żeglarskiej w Polsce. Są również znani za granicą (Anglia, Szkocja, Holandia, Niemcy, Szwecja, Dania, Norwegia, Włochy, USA) i utrzymują żywe kontakty ze światową czołówką wykonawców tego gatunku. 
Zespół udokumentował swój dorobek nagrywając większość repertuaru na piętnastu płytach CD. 

Zespół "GUMOWE SZEKLE" - powstał w pod koniec lat 80 XX wieku. Członkami zespołu byli instruktorzy i harcerze IV Harcerskiego Szczepu Środowiskowego Drużyn Wodnych w Słupcy, powstanie zespołu było nieoderwalnie związane z występem na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej ZŁOTA SZEKLA w Koninie. Doskonałe przyjęcia przez organizatorów i publiczność oraz wygrane nagrody, dały zespołowi wiatr w żagle.
Zwieńczeniem tej historii, był udział w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żeglarskiej SHANTIES w Krakowie w lutym w roku 1992 podczas. W następnych latach zespół odwiedził wszystkie najważniejsze imprezy piosenki żeglarskiej w kraju.Dzisiaj po kilku przerwach, zespół ze Słupcy znowu nagrywa i występuje dla publiczności w cieniu żagli wschodzącego słońca.

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: