Folk morski doceniony

Śąsiedzi na "Energii Źródeł - Folkowe OKO" w Warszawie
Wieści Kamil Piotrowski 10 czerwca 2016
Sąsiedzi Fot. Charlie Ipscar
Cykl "Energia Źródeł - Folkowe OKO" to pomysł Ośrodka Kultury Ochoty w Warszawie na pokazanie widzom tego co dzieje się aktualnie na polskiej scenie folkowej. Grali tu najlepsi, ostatnio m.in. Trebunie-Tutki. Po raz pierwszy jednak pojawi się tu folk morski (rzadko na folkowych imprezach jeszcze słyszany), bo do kolejnego koncertu w OKO zaproszono śląską grupę Sąsiedzi.

Po raz pierwszy w ramach cyklu "Energia Źródeł - folkowe OKO", w bardzo folkowym miejscu w Warszawie, Ośrodku Kultury Ochoty zabrzmią szanty i pieśni morza. W sobotę (11.06) zaprezentuje na scenie OKO zespół Sąsiedzi.

Rzadko prawdziwe szanty goszczą jeszcze na imprezach, festiwalach folkowych (a i na t.zw. szantowych ich coraz mniej) tym bardziej należy docenić organizatorów, za zaproszenie reprezentanata naszego nurtu do siebie. Sąsiedzi wykonają w stolicy zarówno swój znany repertuar folkowy (inspirowany muzyką irlandzką i bretońską), jak i prawdziwe, tradycyjne szanty. Więcej o szantach można przeczytać w felietonie, a poniżej próbka jednej z nich:

Grupa inspiruje się również muzyką celtycką, folklorem śląskim oraz muzyką dawną. Sąsiedzi zdobyli nagrody na najważniejszych festiwalach piosenki żeglarskiej w Polsce, często też są zapraszani na zagraniczne imprezy. To jak dotąd jedyna grupa z Polski, która została zaproszona do wzięcia udziału w legendarnym i prestiżowym festiwalu "Sea Music" w Mystic Seaport w USA (choć w samym Mystic Seaport paru polskich wykonawców już koncertowało). Dwukrotnie zawitali też na scenę najważniejszego i największego festiwalu marynistycznego w Europie - "Festival de Chant de Marin" w Paimpol (w 2011 i 2015).

Mają na koncie 3 wydawnictwa: "Wrócić do Derry" i "Brocéliande" (2008 r) oraz jubileuszową EP-kę "Sąsiedzi Folk& szanty 2001-2011" i z pewnością w Sali Widowiskowej OKO usłyszymy utwory z tych płyt. Tradycyjnie już po koncercie moderowaną rozmowę z zespołem przeprowadzi dziennikarz Adam Dobrzyński.

Sąsiedzi odwiedzą stolicę po sporej przerwie, bo ostatni koncert w Warszawie zagrali dokładnie 4 lata i miesiąc temu (11.05.2012 r). Zapraszam w imieniu organizatorów i zespołu na spotkanie z morskimi opowieściami, szczegoły znajdziecie w naszym dziale "koncerty".

 

Sąsiedzi na "Energia Źródeł - Folkowe OKO", 11.06.2016, Warszawa
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Komentarze

dodaj własny komentarz
Jeszcze nie skomentowano tego artykułu.

Twoje konto

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy