„Wrocław żąda dostępu do morza” - to od lat hasło przewodnie Spotkań z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk „Szanty we Wrocławiu”. Dostęp miasto oczywiście ma, ale raz w roku, na przedwiośniu, przypieczętowywuje go dużą imprezą muzki marynarzy, żeglarzy, folkowców i miłośników dobrej zabawy. Formuła festiwalu od początku ciążyła ku muzyce folkowej, stąd i jego nazwa. Obok znanych i lubianych zespołów sceny żeglarskiej pojawiały się tu też rodzime grupy folkowe - jak np. ostatnio Carrantuohill. Pojawiło się też kilka mega gwiazd z zagranicy. Na 15 lecie byli to The Ukrainians, a na 20-lecie, legendarni The Dubliners. Przez wiele lat wizytówką "Szant we Wrocławiu" było też miejsce koncertów - czyli kultowa hala Wytwórni Filmów Fabularnych. W tym roku, po kolejnej przeprowadzce, szanty i piosenka żeglarska zabrzmią na... stadionie!
No, może nie na samej murawie, ale w sali Klubu Biznesowego na Stadionie Miejskim.
„Szanty we Wrocławiu” to jak zwykle cztery dni spotkań z różnymi obliczami muzyki mórz, jezior i rzek. Pierwszego dnia (27.02) "Wrocław śpiewa" - czyli koncert wrocławskich zespołów. To już swego rodzaju tradycja. W tym roku koncertom żeglarzy towarzyszyć będzie premiera płyty grupy folkowej - Hoverla.
Dnia następnego (28.02) odbędzie się koncert pt. „Niech zabrzmi pieśń”, na którym wystąpi czołówka tych, którzy w repertuarze mają jeszcze muzykę dawnych pokładów czyli szanty i pieśni kubryku, a będą to: Cztery Refy, Stare Dzwony, Mechanicy Shanty, Perły i Łotry, Banana Boat, Sąsiedzi, Formacja i Waldemar Mieczkowski. Wieczorem część z tych zespołów (m.in. Sąsiedzi, Cztery Refy) przeniesie się do klubu Łykend, pełniącego rolę tawerny festiwalowej. Smaczku nocnemu koncertowi Sąsiadów w Łykendzie doda fakt, iż to ostatni występ lidera zespołu - Jakuba Owczarka.
Finał festiwalu odbędzie się w sobotę (1.03) a zabrzmią na nim „Przeboje 25-lecia”. W programie znane i lubiane we Wrocławiu grupy, oprócz tych "tradycyjnych" przedstawiciele współczesnej piosenki żeglarskiej m.in.: EKT-Gdynia, Mietek Folk, Ryczące Dwudziestki, Atlantyda, Jerzy Porębski, Ryszard Muzaj, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Zejman & Garkumpel. W trakcie koncertu planowane jest bicie rekordu w długości wspólnego śpiewania z publicznością.
Ale zanim na stadion wkroczą dorośli, o 11:00 rozpocznie się gala dla najmłodszych. Koncert w wykonaniu specjalizujących się od ponad 20 lat w programach muzycznych dla dzieci - Zejman & Garkumpel. Dzień trzeci zakończy, znów w Łykendzie, jubileusz 15-lecia Orkiestry Samanty.
Dzień czwarty, niedziela, należał kiedyś do konkursowiczów i folkowców. To właśnie z Wrocławia przywędrował na tyski PPP pomysł przeniesienia konkursu z piątku na niedzielne przedpołudnie. Festiwal wrocławski konkursu już nie ma, za to reagując poniekąd na to, co dzieje się na scenie żeglarskiej, na upodobania widzów, szukając nowych pomysłów, organizatorzy postawili ostatniego dnia na "kameralność, klimat". Nie będzie specjalnego koncertu muzyki folkowej, wielkich gwiazd, bo niedziela od kilku edycji należy do bardziej nastrojowej muzyki - wręcz poetyckiej. Niedzielne, wyciszone koncerty (tym razem w klimatycznej Synagodze pod Białym Bocianem, gdzie odbędzie się koncert „Bardowie kubryku”) to już powoli mocny punkt festiwalu. Na zakończenie 25 "Szant we Wrocławiu" pojawią się: Ryczące Dwudziestki, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska oraz Jerzy Porębski, świętujący w tym roku 75 urodziny.
Szczegóły na stronie festiwalu i w naszym dziale „koncerty”.
25 Szanty we Wrocławiu, 27.02-2.03.2014, Wrocław
Portal Szanty24.pl jest patronem medialnym wydarzenia