Anker zdobywcy

Wyniki konkursu w Mikołajkach
Wieści Kamil Piotr Piotrowski 3 sierpnia 2012
Anker Fot. Mateusz Klimek
Festiwal w Mikołajkach, organizując konkurs, kultywuje bardzo dobre tradycje imprez żeglarskich. Na pływającej scenie, między kejami, pierwszego dnia festiwalu spotkało się dziewięciu wykonawców, by poddać się ocenie jurorskiego gremium. Widzowie - co się rzadko na koncertach konkursowych zdarza - dopisali. Nagrody rozdane, czas na podsumowania.

Zmagania konkursowe „Kross Szanty Festiwalu” (tak, szanty też były w programie imprezy!), co może zaskoczyć, odbywały się przy licznie zgromadzonej publiczności. Zorganizowanie konkursu w porcie jachtowym, na pływającej scenie, tuż przed głównym deptakiem to strzał w dziesiątkę. Konkurs odbywał się pierwszego dnia a zgłosiło się do niego 9 wykonawców.

Jak powiedział nam Grzegorz „GooRoo” Tyszkiewicz, członek jury i dyrektor artystyczny festiwalu, poziom uczestników był nadwyraz wysoki i w tym roku dyskusje jurorskie trwały nieco dłużej. Ostatecznie Jury 24 edycji „Kross Szanty Festiwalu Mikołajki 2012”, w składzie:

Sylwia Szapiel - Wioska Żeglarska Mikołajki, Jarosław Puszko - dyrektor Domu Kultury „Kłobuk” w Mikołajkach, Grzegorz Tyszkiewicz - dyrektor artystyczny festiwalu, Andrzej Korycki i Mirosław „Koval” Kowalewski przyznali następujące nagrowy i wyróżnienia:

  • I miejsce i Nagroda Burmistrza Miasta Mikołajki, Firmy Kross i Wioski Żeglarskiej Mikołajki - zespół Anker z Górowa Iławeckiego (na zdjęciu powyżej)
  • II miejsce - zespół Biały Patyk z Ostrołęki
  • III miejsce - zespół Za Burtą z Lublina

Nagrodę w Konkursie na Najlepszą Autorską Piosenkę Premierową otrzymał Piotr Sierzputowski z Ostrołęki za piosenkę Ballada o Stefanie, autorstwa Alfreda i Piotra Sierzputowskich.

Warto odnotować fakt pojawienia się w konkursie legendarnej już na scenie żeglarskiej marki - BRA-DE-LI. Oczywiście to już kolejne pokolenie młodzieży z Radomia zafascynowanej żeglarskim śpiewaniem.

Dodajmy też, że grupa Za Burtą to laureaci I miejsca, a Biały Patyk III miejsca, w konkursie tegorocznych "Szant w Giżycku" (podzielił ich krakowski By the Wind). Czyżbyśmy byli świadkami tworzenia się nowej fali młodych zespołów na scenie piosenki żeglarskiej?

Przekonamy się o tym za tydzień, podczas kolejnych zmagań konkursowiczów, tym razem na Festiwalu Piosenki Żeglarskiej w Charzykowach, nad przepięknym jeziorem Charzykowskim, w Borach Tucholskich.

A w tegorocznym konkursie w Mikołajkach udział wzięli:

  1. Grupa Trzymająca Ster - Poznań,
  2. Za Burtą - Ełk,
  3. Wikingowie - Warszawa
  4. Jerzy Frąckiewicz - Warszawa
  5. Anker - Górowo Iławeckie
  6. Biały Patyk - Ostrołęka
  7. Piotr Sierzputowski - Ostrołęka
  8. Toniemy - Giżycko
  9. BRA-DE-LI - Radom

Komentarze

dodaj własny komentarz
  • Gość 8 sierpnia 2012, 14:59
    Oto komentarz nt. występów zespołów konkursowych, jaki otrzymaliśmy od jednego z jurorów - Grzegorza "GooRoo" Tyszkiewicza"

    "Muzycznie tegoroczny festiwal zdumiał mnie i zaskoczył. W tym sensie, że nie spodziewałem się tak wysokiego poziomu konkursu. Tzn. może spodziewałem się, ale nie aż tak! Każdy z konkursowiczów (z dwoma wyjątkami) stanowił klasę sam dla siebie. Każdy prezentował inny muzyczny zakątek, a wszyscy śpiewali o żaglach, marzeniach, słońcu, wolności. To było piękne i imponujące.
    Grupa Trzymająca Ster z Poznania ujęła mnie stylistyką teatralną swojej propozycji, starannym wykonaniem programu. Żałuję, że nie zdobyli nagrody.
    Bra-De-Li Juniors ujęli mnie wdziękiem i bezpretensjonalnością wokalistek.
    Wikingowie reprezentowali nurt tradycyjnych pieśni morza - zrobili to znakomicie. Niestety, w puli znajdowało się za mało nagród - a z pewnością Wikingowie na nagrodę zasłużyli.
    Za Burtą z Lublina (III miejsce) opanowali scenę dobrze wykonanym folkiem z porywającą konferansjerką i energią na scenie. A wszystko na przyzwoitym poziomie muzycznym.
    Piotr Sierzputowski solo i z Białym Patykiem (Ostrołęka) - nagrodzeni za piosenkę premierową i II nagrodą Jury zaprezentowali żywiołowy, pomysłowy folk-rock na bardzo dobrym poziomie ze znakomitymi tekstami DZIADKA Piotrka i Jaśka - Alfreda Sierzputowskiego. Gratulacje!!!
    Anker z Górowa Iławeckiego, zdobywcy Grand Prix, zdobyli Jury (i mnie) nowatorskim podejściem do muzyki, dobrymi własnymi tekstami, wielogłosowym śpiewem na dobrym poziomie, instrumentarium (lira korbowa!!!). Inspiracje Ankera są wyraźne (kto chce - niech szuka w necie), ale to, co proponują naprawdę potrafi zachwycić. I zachwyciło! :-)"

    Cały artykuł nt. festiwalu możecie poczytać na jego stronie
    www.gooroo.art.pl
    Czy ta wypowiedź okazała się pomocna? Tak Nie
Zobacz więcej

Jesteś tutaj:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter szantowy
Bądź na bieżąco, zapisz się na powiadomienia o nowych artykułach: